Poważne treści i dobra zabawa w "bezdomnym" teatrze Potem-o-tem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poważne treści i dobra zabawa w "bezdomnym" teatrze Potem-o-tem
Sceną teatru Potem-o-tem może być wnętrze niepozornej warszawskiej kamienicyFoto: shutterstock/Jonas Petrovas

Nie biorą publicznych dotacji, nie mają stałego adresu, próbują łączyć ambitne treści z rozrywką i tworzyć spektakle zrozumiałe dla widzów. Najnowsza propozycja warszawskiego teatru Potem-o-tem nosi tytuł "#Na_Dorosłego" i opowiada o zgubnych skutkach wspólnego brania kredytów.

Potem-o-tem to jeden z nielicznych teatrów w Polsce, działających bez publicznych dotacji oraz stałej siedziby. Jego spektakle wystawiane są w różnych miejscach Warszawy i w założeniu portretują pokolenie millennialsów i postmillennialsów, a więc ludzi urodzonych pod koniec XX wieku i na początku obecnego stulecia. Sam teatr jest przedsięwzięciem grupy zaprzyjaźnionych artystów, a od czasu do czasu gościnnie występują w nim znani aktorzy, tacy jak Jerzy Radziwiłowicz czy Wojciech Malajkat.

Sztuka z hasztagiem

"#Na_Dorosłego" to historia zakochanej pary, która wzięła wspólny kredyt mieszkaniowy. Po pewnym czasie uczucie pomiędzy nimi wygasło, ale kredyt pozostał do spłacenia – mieszkają więc nadal w tym samym mieszkaniu, razem z nowymi partnerami.

Spektakl będzie można oglądać od 7 czerwca w pewnej warszawskiej kamienicy, której adres znają jedynie posiadacze biletów. – Oczywiście jest to zabieg marketingowy, bo chcemy państwa zachęcić do przyjścia na ten spektakl – mówił bez ogródek w Trójce Marcin Zbyszyński, reżyser, scenarzysta i jeden z założycieli teatru Potem-o-tem. – Ale też takie są zasady udostępnienia nam tej przestrzeni, że ta lokalizacja nie jest podana do informacji wszystkim.

źródło: YouTube / Potem-o-tem

Teatr dla ludzi

Pomysłodawcy Potem-o-tem deklarują, że ich celem było tworzenie teatru zrozumiałego dla widza. – Dla mnie w pewnym momencie dużą bolączką w teatrze było to, że chodziłem na spektakle i, mimo że czułem się osobą w miarę wykształconą i pojętną, to czułem, że wychodzę stamtąd i nic nie rozumiem – opowiadał drugi gość "Trójki przed południem", aktor Jan Marczewski.

Twórcy starają się połączyć w swej sztuce elementy intelektualne i rozrywkowe. – Przy okazji rozmowy na poważne tematy można dobrze się bawić – zapewniał Marcin Zbyszyński. Wychodzą też naprzeciw oczekiwaniom publiczności, żonglując gatunkami: od horroru, przez science fiction, po musical. – To są eksperymenty, które mają być odpowiedzią na potrzeby współczesnego widza, takiego, jak my sobie go wyobrażamy – mówił reżyser.


Posłuchaj

7:17
Poważne tematy i dobra zabawa w teatrze Potem-o-tem (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Marcin Zbyszyński (reżyser, scenarzysta, współzałożyciel teatru Potem-o-tem), Jan Marczewski (aktor) 
Data emisji: 4.06.2022
Godzina emisji: 10.21

kc

Polecane