Prof. Marciniak: Zachód wyraźnie się podzielił wobec wojny na Ukrainie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W ostatnim czasie Zachód wyraźnie się podzielił na stronników dwóch linii postępowania wobec wojny na Ukrainie. Są to: koalicja państw wspierających Kijów oraz zwolennicy dogadania się z Rosją kosztem Ukrainy – skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Marciniak (b. ambasador Polski w Moskwie). Gośćmi Beaty Michniewicz w specjalnym wydaniu "Śniadania w Trójce" byli także: prof. dr hab. Walenty Baluk (dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS), Jurij Banachewycz (dziennikarz agencji Ukrinform) oraz Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa").

"Apele, aby nie poniżać Rosji, poniżają Francję" – tak szef ukraińskiego MSZ odniósł się do słów Emmanuela Macrona. W jednym z wywiadów prezydent Francji powiedział, że aby doprowadzić do ustania walk na Ukrainie, nie można upokarzać Rosji, a trzeba przygotować odpowiedni grunt dyplomatyczny.

Prof. Włodzimierz Marciniak ocenił, że "w ostatnim czasie wyraźnie Zachód podzielił się na (...) stronników dwóch linii postępowania". Wskazał, że część krajów wspiera Ukrainę i "określa cel tego wsparcia jako zwycięstwo Ukrainy i osłabienie Rosji". Dodał, że o takim podejściu mówili m.in. amerykańscy sekretarze obrony i stanu. – Z drugiej strony są zwolennicy dogadania się z Rosją kosztem Ukrainy – mówił. Wymienił m.in. "plan pokojowy", który zaproponował włoski rząd, ale też stanowisko Emmanuela Macrona i "aktywność dyplomacji niemieckiej". Jak kontynuował, naciski na Ukrainę, by zrezygnowała z ziem zajętych przez Rosję po 24 lutego, "można skrajnie ocenić jako domaganie się kapitulacji".

Prof. dr hab. Walenty Baluk stwierdził, że "agresja jest zbrodnią, powinna być rozliczona". – Nie należy mówić o upokorzeniu Rosji, a o jej odpowiedzialności prawno-międzynarodowej – stwierdził. Dodał, że celem Moskwy jest "destabilizacja nie tylko sytuacji na Ukrainie, ale i ładu międzynarodowego", co jest "pokłosiem imperialnych dążeń tego kraju". Nawiązał również do polityki Paryża, Berlina i Rzymu wobec wojny. – To działanie w myśl zasady "pozwólmy Putinowi wyjść z twarzą". Taka polityka pozwala na realizację "metody salami", stopniowego realizowania przez Moskwę zamierzonych celów – stwierdził.

Wojna na Ukrainie. Obrona Donbasu

Z kolei Mariusz Cielma odniósł się do informacji brytyjskiego resortu obrony, który poinformował, że Rosjanie utracili kontrolę nad Siewierodonieckiem i obecnie połowę miasta kontroluje ukraińskie wojsko. – Rosjanie nie do końca utracili kontrolę nad tym miastem, ponieważ tak naprawdę nigdy jej w pełni nie posiadali. To strona ukraińska nasiliła kilka swoich ataków – skomentował dziennikarz.

Jego zdaniem na obecnym etapie wojny na Ukrainie "strona rosyjska jest już na końcówce swoich dużych możliwości ofensywnych w rejonie Donbasu". – Na północy i na południu Donbasu obie strony nie mają możliwości, by dokonać zmian na linii frontu wojny. Ukraińcy i Rosjanie raczej będą się szykować do rozstrzygnięcia na większą skalę – wskazał. Jak dodał, "czas ku temu jest sprzyjający, ponieważ nadchodzi lato".

Rosyjskie ataki na Ukrainę

Natomiast Jurij Banachewycz, dziennikarz agencji Ukrinform, zwrócił uwagę, że Rosja przed wybuchem wojny okupowała 13 proc. terytorium Ukrainy. – Teraz zajętych jest już ponad 20 proc. Dla porównania, obszar ten jest podobny wielkościowo do terytorium Grecji – wskazał.

Odnosząc się do postawy różnych państw wobec konfliktu między Rosją a Ukrainą, ocenił, że "oprócz dużych graczy widać także mniejsze kraje, które za pośrednictwem wojny realizują swoje realpolitik". Jak dodał, próbują one na przykład "wykorzystać słabość Rosji do tego, by kupić tanio ropę" oraz załatwić inne istotne dla swoich interesów sprawy – wskazał.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

51:24
Prof. Włodzimierz Marciniak: Zachód podzielił się ws. wojny na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
Goście: prof. dr hab. Walenty Baluk (dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS), Jurij Banachewycz (dziennikarz agencji Ukrinform), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") oraz prof. Włodzimierz Marciniak (b. ambasador Polski w Moskwie)
Data emisji: 05.06.2022
Godzina emisji: 10.05

ng/pr

Polecane