Łeba rusza na ratunek. Miasto organizuje kursy pierwszej pomocy dla mieszkańców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Łeba rusza na ratunek. Miasto organizuje kursy pierwszej pomocy dla mieszkańców
Aby zapobiec tragediom nad Bałtykiem, w Łebie wymyślono kurs pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych mieszkańcówFoto: shutterstock/Sebastian Gora Photo

Od 1 kwietnia w całej Polsce utonęło już 50 osób, a czas wyjazdów i odpoczynku nad wodą dopiero przed nami. Aby zapobiec tragediom nad Bałtykiem, w Łebie wymyślono kurs pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych mieszkańców. Celem organizatorów jest, aby w przypadku niebezpiecznej sytuacji nie czekać na ratowników, tylko od razu ruszyć osobie potrzebującej z pomocą.

Kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców Łeby

Łeba chce stać się jednym z najbezpieczniejszych wakacyjnych polskich miast. Wymyślono tam kurs pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych mieszkańców, żeby każda przeszkolona osoba, która jest świadkiem niebezpiecznej sytuacji na plaży, w restauracji czy w sklepie, nie czekała na ratowników, wzywając służby do tego obszaru, i sama ruszyła z pomocą. 

Najczęściej czytane

– Po pierwsze, nauczymy się udzielać pierwszej pomocy w sposób niebudzący naszych wątpliwości, czy robimy to dobrze. Po drugie, musimy chcieć udzielić pierwszej pomocy. Zawsze mówię, że trzeba odwrócić sytuację i zadać sobie pytanie: czy chciałbym/chciałabym, żeby ktoś mnie uratował, gdy będę w niebezpieczeństwie? Więc ja też chciałabym mieć umiejętności, żeby móc udzielić komuś pierwszej pomocy – wyjaśnia jedna z organizatorek kursu. – Uważam, że jest to gra warta świeczki i będziemy kontynuować. Jeżeli chętnych będzie sporo, zrobimy wszystko, żeby wszyscy mogli być przeszkoleni, jeżeli nie w tym terminie, to w kolejnym – zapowiada.

Najczęstsze powody utonięć w Polsce

W Polsce spada liczba utonięć, ale nadal jest ich wiele. W zeszłym roku utonęło 408 osób, z czego tylko w wakacje – 167. W większości byli to mężczyźni po 40. roku życia. Najczęstszym powodem utonięć była kąpiel w miejscu niestrzeżonym, ale niezabronionym, nieostrożność w czasie przebywania nad wodą, nieostrożność w czasie łowienia ryb i kąpiel w miejscach zabronionych.

Posłuchaj

3:55
Ruszają bezpłatne kursy ratownicze dla mieszkańców Łeby (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autorka materiału reporterskiego: Kinga Siwiec
Data emisji: 03.06.2022
Godzina emisji: 6.49

IAR/kr

Polecane