Re-wersje, czyli covery po polsku. Sanah, Rita Pax oraz Tymon & The Transistors w Trójce

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Re-wersje, czyli covery po polsku. Sanah, Rita Pax oraz Tymon & The Transistors w Trójce
Sanah na koncercie w Polskim RadiuFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

We czwartkowym wydaniu audycji "Nasza tonacja" Łukasz Ciechański zabrał nas w podróż po najciekawszych polskich re-wersjach, czyli, w wolnym tłumaczeniu, coverach. W programie znaleźli się m.in. Sanah wykonująca najsłynniejszy utwór Skaldów, grupa Rita Pax mierząca się z przebojami Breakout oraz szlagier "Biały Miś" w interpretacji Tymon & The Transistors.

Sanah – "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"

"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" – zaśpiewali w listopadzie 1967 roku Skaldowie. Już kilka miesięcy później utwór zdobył tytuł Radiowej Piosenki Roku, a w 1968 roku wyróżnienie podczas VI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 54 lata później piosenkę skomponowaną przez Andrzeja Zielińskiego, ze słowami Wojciecha Młynarskiego, na warsztat wzięła Sanah. Jej wersja "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" znalazła się na drugim albumie piosenkami "Irenka".

sanah - wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (official audio)/Strych Studios Label


Rita Pax "Poszłabym za Tobą"


Niekwestionowany hit autorstwa Tadeusza Nalepy, z tekstem Franciszka Walickiego ukazał się w 1969 roku na debiutanckiej płycie zespołu Breakout "Na drugim brzegu tęczy". "Poszłabym za Tobą" przedstawione ponad pół wieku później przez Ritę Pax, dość surowo oddaje oryginalne riffy i melodie, ale pozwala na moment melancholii. Szerokie spojrzenie na muzykę, jakie reprezentuje zespół Rita Pax, objawia się wyraźnie w ich kompozycjach i aranżacjach.

Rita Pax - Poszłabym za tobą/Rita Pax


Tymon & The Transistors – "Biały Miś"

Pochodzenie utworu "Biały miś" do dziś jest owiane tajemnicą. Jedni twierdzą, że piosenkę napisał Jan "Poldek" Tarka w w 1959 roku dla ówczesnej sympatii. Inni uważają, że jej autorem jest podchorąży Mirosław Górski, który stworzył "Białego misia" w 1970 roku podczas pełnienia zasadniczej służby wojskowej w jednostce w Olsztynie. Przez lata "Biały miś" był wykonywany przez muzyków różnych gatunków (w  tym disco polo), jednak największą popularność temat zdobył w interpretacji muzyka yassowego Tymona Tymańskiego z zespołem Transistors, wykorzystany w filmie Wojciecha Smarzowskiego, pt. "Wesele"

Tymon & Transistors - Biały miś/de0an

Posłuchaj

50:31
Podróż po najciekawszych polskich coverach. Sanah, Rita Pax oraz Tymon & The Transistors w Trójce (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Budka Suflera – "Noc komety"
 2. Anna Karwan – "Aleją Gwiazd"
 3. Cleo – "Co mi Panie dasz"
 4. Sanah – "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"
 5. Sanah – "Ale jazz! (na jazzowo)"
 6. Sexy Suicide – "Sztuka latania"
 7. Wiktoria Zwolińska – "Długość dźwięku samotności (Rework)"
 8. Rita Pax – "Gdybyś kochał, hej!"
 9. Rita Pax – "Poszłabym za Tobą"
 10. Sistars & Bass Astral – "Sutra (Rework)"
 11. młody klakson, Maciej Maleńczuk & Sentino feat. Yugopolis – "Ostatnia nocka ale to DRILL"
 12. Tymon & The Transistors – "Biały Miś"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 02.06.2022
Godzina emisji: 12.07

mat. promocyjne/kr

 

Polecane