"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu
Rzeszów, 25.06.2021. Publiczność na koncercie otwarcia festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion KulturyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników? 

  • "Wschód Kultury" to festiwal organizowany cyklicznie w trzech polskich miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. 
  • Ideą wydarzenia jest promowanie i wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. 
  • Program festiwalu opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych. Wydarzenia trwają przez całe wakacje.

"Wschód Kultury" to cykl festiwali, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W tym roku szczególny wymiar przybierze obecność ukraińska.

Jak podają organizatorzy przeglądu, przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, zgodnie z ideą festiwalu do udziału od lat konsekwentnie zapraszani są artyści z Ukrainy. Prezentowana jest również kultura naszych sąsiadów.

– To festiwal wakacyjny, szczególnie wyjątkowy. Tak długoletniej współpracy czterech organizatorów, w tym trzech dużych miast, chyba w Polsce nie ma. Do tego dochodzą artyści z zagranicy. To wydarzenie nie tylko krajowe, ale już międzynarodowe. Zapewniamy kulturę, rozrywkę i emocje przez całe wakacje – powiedziała w Trójce Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. 

Artystyczne spotkania i ponadkulturowy dialog 

Festiwal to nie tylko twórcze spotkania i artystyczny dialog z kulturą naszego regionu. To także kolejna demonstracja solidarności z sąsiadami z Ukrainy i uchodźcami.

– Specyfiką "Wschodu kultury" jest to, że każde miasto specjalizuje się w nieco innym stylu. Z jednej strony mamy "Europejski stadion kultury", gdzie zaprezentują się ambitni artyści romansujący z muzyką popową. Pojawi się wiele gwiazd z różnych scen, również ukraińskiej. Ten festiwal dostaje najwyższe noty w Europejskich skalach – podkreślił w audycji "Trójka przed południem" Marek Horodniczy, koordynator wydarzenia.

Najczęściej czytane

"Wschód kultury 2022"

Festiwal Wschód Kultury będzie się odbywał w dniach 24-26 czerwca w Rzeszowie, od 7 do 10 lipca w Lublinie i od 25 do 28 sierpnia w Białymstoku. Organizuje go Narodowe Centrum Kultury wspólnie z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.

 "Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury". Rzeszów (24-26 czerwca)

– Tegorocznemu wydarzeniu chcielibyśmy nadać charakter z jednej strony pozytywny, ale z drugiej strony wyraźnie antywojenny, pomocowy. Tytuł "miasta-ratownika", który otrzymaliśmy od prezydenta Ukrainy, zobowiązuje. Chcielibyśmy podczas naszych wydarzeń prowadzić charytatywną zbiórkę środków finansowych i rzeczowych, cały czas potrzebnych dla tych osób, które uciekły przed wojną i które potrzebują wsparcia na Ukrainie  zaznaczał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Podczas rzeszowskiej odsłony festiwalu wystąpią m.in. dwie ukraińskie artystki: Alyona Alyona oraz Julia Balej w duecie z Królem oraz Anią Rusowicz. Rzeszowski Koncert Główny rozpocznie się wyjątkowym gitarowym wykonaniem hymnu Ukrainy oraz przemową prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.


"Wschód Kultury - Inne Brzmienia". Lublin (7-10 lipca)

W Lublinie, poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: "Support Ukraine PIC | Obraz wojny" oraz "Yellow&Blue". W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. "Lustrzany sześcian" czy "Ostatni pocałunek Ilicza". W programie znalazły się również spotkania autorskie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.


"Wschód Kultury - Inny Wymiar". Białystok (25-28 sierpnia)

W Białymstoku z kolei okazją do rozmowy o współczesnej Ukrainie i realiach życia w stanie wojny będzie spotkanie z Katarzyną Łozą autorką książki "Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy". Uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazje usłyszeć tradycyjne pieśni z Polesia, a na najmłodszych czekać będą ukraińskie i polskie baśnie.


Jak podkreślają organizatorzy, ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur. Festiwal łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt i opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów ościennych.


Posłuchaj

11:26
"Wschód Kultury 2022". Wydarzenie, które łączy kraje dziedziny sztuki (Trójka przed poludniem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik Narodowego Centrum Kultury), Marek Horodniczy (koordynator wydarzenia)
Data emisji: 2.06.2022
Godzina emisji: 09.31, 09.39

IAR/zch


Polecane