Uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia. Co chcą studiować młodzi Polacy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia. Co chcą studiować młodzi Polacy?
W ubiegłym roku było ponad 1 mln kandydatów, uczelnie przyjęły w swoje mury blisko 350 tys. osób – wynika z danych resortu edukacji i nauki. Na zdjęciu: rekrutacja na wyższych uczelniach w BydgoszczyFoto: shutterstock/fizkes

Przełom maja i czerwca to czas, w którym kilkaset uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutację na studia. W 2021 roku przyjęły one 350 tysięcy studentów spośród 1 mln kandydatów. Ile mamy uczelni wyższych w Polsce? Które kierunki są najbardziej oblegane i opłacalne w przyszłości?

  • 369 uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutacje na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie.
  • Według publikującego rankingi szkół wyższych magazynu "Perspektywy" najlepszym uniwersytetem w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, na drugim miejscu jest Uniwersytet Warszawski, a na trzecim – Politechnika Warszawska. 
  • Do najchętniej wybieranych kierunków z jednej strony należą informatyka, psychologia i zarządzanie. Z drugiej strony najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na inżynierii nanostruktur, koreanistyce oraz zielonych technologiach.
  • Uczelnia państwowa, która może pochwalić się najlepiej zarabiającymi studentami to Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a wśród uczelni niepublicznych – Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie. 

Rekrutacje na studia – czas start!

Na przełomie maja i czerwca kilkaset uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutacje na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie. W ubiegłym roku było ponad 1 mln kandydatów, uczelnie przyjęły w swoje mury blisko 350 tys. osób – wynika z danych resortu edukacji i nauki.

W Polsce działa 369 uczelni – 17 kościelnych, 131 publicznych i 221 niepublicznych. To dane aktualne na koniec 2021 r. przekazane PAP przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB). Na przełomie maja i czerwca uczelnie rozpoczynają rekrutacje na studia I stopnia (licencjackie) lub jednolite studia magisterskie (m.in. w przypadku kierunków medycznych).

Najczęściej czytane


Najlepsze uczelnie i najbardziej oblegane kierunki

Według magazynu "Perspektywy" publikującego rankingi szkół wyższych najlepszym uniwersytetem w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, na drugim miejscu jest Uniwersytet Warszawski, a na trzecim – Politechnika Warszawska. 

Do kierunków najchętniej wybieranych przez absolwentów liceów należą informatyka, psychologia i zarządzanie. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest na inżynierii nanostruktur, koreanistyce oraz zielonych technologiach.

Takie decyzje nie dziwią ekonomisty Andrzej Sadowskiego  młodzi idą tam, gdzie są pewne zarobki. – Coraz częściej dochodzi do paradoksu polegającego na tym, że studenci kończą poziom licencjatu i nie mają chęci na tytuł magistra, bo już na pierwszym roku mają bardzo dobre zatrudnienie.

Uczelnia państwowa czy prywatna? 

To przecież zdobycie pracy jest głównym powodem, dla którego studiujemy. Nie może więc dziwić fakt, że osoby, które nie dostają się na państwowe uczelnie, wybierają te same kierunki na tych niepublicznych. To jednak wiąże się z kosztami. – Koszt za miesiąc studiowania to 500 złotych. Jeżeli nie zda się egzaminu lub chce się mieć poprawkę, niestety też trzeba zapłacić. Podejmuję i pracę, i studia – mówi Michał Krzyżanowski, który studiuje na jednej z warszawskich prywatnych uczelni. 

Uczelnia państwowa, która może pochwalić się najlepiej zarabiającymi studentami to Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a wśród uczelni niepublicznych… Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie. 

– Okazało się, ile warte są niektóre szkoły wyższe. Zdobycie dyplomu wcale nie gwarantuje zatrudnienia, a to stało się w momencie, w którym bezrobocie było naprawdę dotkliwe. Nawet osoby z wyższym wykształceniem miały problemy, bo nie o taki rodzaj wyższego wykształcenia chodziło wtedy na rynku – zwraca uwagę Andrzej Sadowski. 

Po studiach licencjackich czas na "magisterkę" 

Resort edukacji i nauki przekazał również dane na temat kandydatów na studia II stopnia (magisterskie). W ubiegłym roku było ich ponad 177 tys. Uczelnie przyjęły ok. 117 tys. studentów. Z kolei dwa lata temu, w roku akademickim 2020/2021, było 182,6 tys. kandydatów, a przyjęto 125,6 tys. osób. Harmonogram rekrutacji na studia magisterskie jest układany przez poszczególne wydziały. Na niektórych uczelniach rekrutacja potrwa nawet do października. 

Posłuchaj

3:21
Polskie uczelnie rozpoczynają rekrutację. Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem?(Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 02.06.2022
Godziny emisji: 8.13

IAR/kr 

Polecane