Boże, chroń królową. Platynowy jubileusz Elżbiety II

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boże, chroń królową. Platynowy jubileusz Elżbiety II
Ludzie oglądają transmisję obchodów Platynowego Jubileuszu brytyjskiej królowej Elżbiety IIFoto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Czwartek 2 czerwca w Wielkiej Brytanii to początek czterodniowych głównych obchodów platynowego jubileuszu, czyli 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II, która upłynęła w lutym. Mają być one równie spektakularne, jak ich okazja, która jest wyjątkowa nie tylko w skali tego kraju.

  • W czwartek 2 czerwca w Wielkiej Brytanii rozpoczynają się czterodniowe główne obchody platynowego jubileuszu, czyli 70. rocznicy panowania królowej Elżbiety II, która została ukoronowana 2 czerwca 1953 r.
  • Uroczystości rozpoczną się od specjalnej edycji Trooping the Colour – corocznej parady wraz z przeglądem wojsk.
  • W czwartek wieczorem w 2 tys. miast, miasteczek i wsi w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i terytoriach zamorskich zapalony zostanie Łańcuch świetlny – symbol jedności ponad miastami, granicami i krajami.
  • W ramach obchodów platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II przewidziane są również m.in. msza dziękczynna, koncert muzyki rozrywkowej, wyścigi konne oraz uroczysty korowód.

Platynowy jubileusz Elżbiety II – trzeciej pod względem czasu panowania osoby w historii 

Elżbieta II jest nie tylko najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, lecz także trzecią pod względem długości panowania osobą w historii świata (spośród władców, których daty rządów są potwierdzone). Wyprzedzają ją tylko król Francji Ludwik XIV (72 lata i 110 dni) oraz król Tajlandii Rama IX, ale tego drugiego władcę Elżbieta II powinna wyprzedzić w połowie czerwca.

Tak naprawdę 70. rocznica objęcia tronu przez Elżbietę II minęła już 6 lutego, ale tak samo, jak przy okazji złotego jubileuszu w 2002 r. i diamentowego w 2012 r., główne obchody przeniesiono na początek czerwca, który daje większą szansę na ładną pogodę. Poza tym 2 czerwca jest rocznicą koronacji królowej, która odbyła się w 1953 r. 

Trooping the Colour – kolorowe mundury i prezentacja historycznego wyposażenia 

Uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 10.00 (godz. 11.00 w Polsce) od specjalnej edycji Trooping the Colour – corocznej parady wraz z przeglądem wojsk, która odbywa się w centrum Londynu z okazji urodzin królowej. Parada, w której weźmie udział ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, wyruszy spod pałacu Buckingham, przejdzie przez reprezentacyjną aleję The Mall na Horse Guards Parade, plac defilad, na którym odbywa się przegląd wojsk, po czym wróci do pałacu Buckingham.

– Co roku oglądam tę ceremonię w telewizji, a teraz po raz pierwszy biorę w niej udział – cieszy się major Alan Thomson. – Akurat przypada platynowy jubileusz, a taka okazja trafia się raz w życiu – dodaje.

Jak informuje biorący udział w Trooping the Colour kapitan Jonathan Brooks, całe wyposażenie paradujących żołnierzy pochodzi z czasów I wojny światowej, a nawet dużo wcześniejszych. – Siodła pamiętają 1904 rok, a mundury są z czasów napoleońskich. Mamy strzelby, których używano w bitwie nad Sommą (w 1916 roku – przyp. red.). Tu nie ma replik, wszystko jest oryginalne. Chociaż ówcześni żołnierze nie walczyli w aż tak kolorowych mundurach, na paradę mamy nieco bardziej odświętną wersję. 

Członkowie rodziny królewskiej będą obserwować początek i koniec parady z balkonu pałacu Buckingham, a także przegląd wojsk na Horse Guards Parade. Zwieńczeniem parady będzie przelot nad pałacem Buckingham samolotów z eskadry akrobacyjnej RAF-u - Red Arrows.

Łańcuch świetlny i jubileuszowa pieśń na cześć królowej 

W czwartek wieczorem w 2 tys. miast, miasteczek i wsi w Wielkiej Brytanii, na Wyspach Normandzkich, Wyspie Man i terytoriach zamorskich zapalone zostaną sygnały świetlne. Łańcuch świetlny, którego niegdyś używano do komunikacji, obecnie ma być symbolem jedności ponad miastami, granicami i krajami. Taki łańcuch świetlny został zapalony w 1897 r., aby uczcić diamentowy jubileusz królowej Wiktorii, a w 1977, 2002 i 2012 r. – srebrny, złoty i diamentowy jubileusz Elżbiety II.

Gdy światła zaczną rozbłyskiwać, usłyszymy specjalną, jubileuszową pieśń w różnych wersjach. – Mamy wersję orkiestrową, jazzową, rozpisaną na sekcję dętą, a nawet zaaranżowaną na renesansową lirę korbową – tłumaczy Steven Miles, jeden z organizatorów globalnego śpiewania. 

Wyścigi konne, wystawne przyjęcie z gwiazdami muzyki i uroczysty korowód 

W piątek na godz. 11.30 w londyńskiej katedrze św. Pawła zaplanowana jest msza dziękczynna za królową i jej panowanie. W sobotę królowa i inni członkowie rodziny królewskiej mają wziąć udział w derbach na torze wyścigów konnych Epsom Downs w hrabstwie Surrey. Epsom Derby to jedyny z pięciu głównych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii, którego żaden z koni należących do monarchini jeszcze nie wygrał. Królową na torze ma powitać szpaler honorowy złożony z 40 byłych i obecnych dżokejów.


Najczęściej czytane

Wieczorem w sobotę na dziedzińcu pałacu Buckingham odbędzie się Platynowe Przyjęcie w Pałacu, czyli koncert muzyki rozrywkowej. W czasie 2,5-godzinnego koncertu wystąpią m.in. Queen i Adam Lambert, Rod Stewart, Diana Ross, Duran Duran, Alicia Keys, Andrea Bocelli, Hans Zimmer i Sam Ryder. W niedzielę nawet 10 mln osób weźmie udział w jednym z 85 tys. zaplanowanych w całym kraju ulicznych Wielkich Lunchów Jubileuszowych, podczas których ludzie będą mogli wspólnie jeść i świętować. Największy z nich odbędzie się w Windsorze, gdzie ma zostać ustawiony najdłuższy na świecie - 500-metrowy - stół. 

Ostatnim punktem obchodów będzie rozpoczynający się w niedzielę o 14.30 jubileuszowy korowód, w którym weźmie udział 10 tys. wolontariuszy, tancerzy, muzyków i członków sił zbrojnych. W trakcie 3-kilometrowej trasy z opactwa westminsterskiego do pałacu Buckingham przedstawią oni historię 70 lat panowania królowej. Centralnym punktem tej parady będzie pochodząca z 1762 r. złota kareta koronacyjna, ta sama, którą Elżbieta II jechała w 1953 r. na swoją koronację. Kareta po raz ostatni przejechała ulicami Londynu 20 lat temu, w czasie obchodów złotego jubileuszu. 

Posłuchaj

2:33
Wielka Brytania zaczyna świętowanie 70-lecia panowania Elżbiety II (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

 

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 02.06.2022
Godziny emisji: 6.50

IAR/kr 

Polecane