Zmiany we władzach Europejskiej Partii Ludowej. Andrzej Halicki: Donald Tusk miał skonsolidować partię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Donald Tusk jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej miał za zadanie ją skonsolidować i zjednoczyć. Dziś ta jedność jest na tyle skuteczna, że to nasz wspólny głos decyduje w Parlamencie Europejskim - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Europoseł niemieckiej chadecji CDU/CSU Manfred Weber został wybrany na nowego przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Był jedynym kandydatem na to stanowisko, na którym zastąpił obecnego lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Wiceprzewodniczącym został Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Polski głos w UE

Andrzej Halicki, który był gościem "Trójkowego komentarza dnia", powiedział, że Polska miała rację, ostrzegając przed Rosją. Zdaniem polityka nasz głos powinien być lepiej słyszany w Europie. - Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że to Polacy mieli właściwą ocenę i ostrzeżenia płynące z Polski były słuszne. Polski głos powinien zmieniać Europę - powiedział.

- Ubolewam, że w UE znów trwają egoistyczne targi dotyczące wspólnego bezpieczeństwa. Dotyczy to także bezpieczeństwa energetycznego - dodał.

Zapytany o osiągnięcia Donalda Tuska jako przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, powiedział, że jego zadaniem było przede wszystkim zjednoczenie partii, w której znajdują się ugrupowania z wielu krajów. Donald Tusk jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej miał za zadanie ją skonsolidować i zjednoczyć. Dziś ta jedność jest na tyle skuteczna, że to nasz wspólny głos decyduje w Parlamencie Europejskim - ocenił.

Andrzej Halicki, zapytany o wizytę w Polsce przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, odpowiedział, że spodziewa się po niej przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Chciałbym, żeby wreszcie środki z KPO trafiły do Polski i pracowały. Od roku polski rząd nie zrobił w tej sprawie kroku naprzód - powiedział.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

3:13
Dzisiaj w ławach sejmowych zasiadły dzieci: odbyła się XXVIII obrady XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/pr

Polecane