Punkrockowe zamieszanie z klasykami gatunku

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Punkrockowe zamieszanie z klasykami gatunku
Sex Pistols - był czas, kiedy nie znikali z newsów i list przebojówFoto: PAP/LFI

Punkrockowe nuty dominowały w tym wydaniu audycji, a struny swych przesterowanych gitar szarpali muzycy m.in. takich zespołów, jak Farben Lehre, Sex Pistols oraz Pearl Jam.

"Dogrywka" rozpoczęła się tym razem od kumulacji weny punkowej sceny znad Wisły. W roli głównej wystąpił zespół Farben Lehre, który na swym albumie "Projekt Punk" z 2013 roku zinterpretował po swojemu utwory innych klasyków tego gatunku. Wśród kawałków tak szanowanych załóg, jak KSU, Dezerter czy Moskwa, znalazł się też nieortograficzny "Defekt Muzgó" pochodzącej z Wałbrzycha ekipy o takiej samej nazwie.

Punkowym daniem głównym audycji były trzy utwory formacji Sex Pistols, wydane niedawno na wspominkowej kompilacji "The Original Recordings". "Po raz pierwszy od ponad 20 lat, 20 nagrań z lat 1976-1978 zostało zebranych razem, by opowiedzieć historię jednego z najbardziej wpływowych i niezwykłych zespołów" – czytamy na oficjalnej stronie brytyjskiej grupy, która de facto przestała istnieć 44 lata temu. Nowa składanka ma przypominać o "historycznym okresie, kiedy zespół niemal nie znikał z newsów oraz list przebojów".

Muzyka Sex Pistols z pewnością nie jest obca członkom amerykańskiego tercetu The Offspring, który sam już dorobił się statusu legendy. Choć w niektórych nagraniach grupy punkowe ostrze jest mocno stępione, w ich dyskografii można znaleźć sporo utworów, które da się zaliczyć do tego gatunku. Zaprezentowany w audycji "Behind Your Walls" też od biedy się kwalifikuje, choć pokryty jest dość grubą warstwą przyjaznego stacjom radiowym lukru.

Formacja Pearl Jam kojarzona jest najczęściej ze sceną grunge'ową, choć już dawno odeszła od brzmienia znanego z jej pierwszych, klasycznych już płyt. W twórczości tego zespołu również pobrzmiewały echa punk rocka, czego dowodem jest choćby "Lukin" – trwający niewiele ponad minutę kawałek, dający kopa nie mniejszego niż podwójne espresso.


Posłuchaj

52:58
Punkowe zamieszanie z klasykami gatunku (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Farben Lehre – "Defekt Muzgó"
 2. Sex Pistols – "Bodies"
 3. Sex Pistols – "Submission"
 4. Sex Pistols – "No Fun"
 5. The Offspring – "Behind Your Walls"
 6. Stöner – "A Million Beers"
 7. Pearl Jam – "Lukin"
 8. Pearl Jam – "The Fixer"
 9. Decapitated – "Hello.Death"
 10. Decapitated – "Iconoclast"
 11. Konstelacje – "Burze i huraganowy wiatr"
 12. Tyrada – "Wyrok"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

 

Polecane