Fryzjer męski, punkrockowiec, historyk... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fryzjer męski, punkrockowiec, historyk... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Bohater reportażu "Barber" z rodziną i pracownikamiFoto: Grażyna Wielowieyska

Urodził się w 1971 roku w Poznaniu. Od dziecka wiedział, że chce być fryzjerem męskim, ale już od najmłodszych lat interesował się też historią powszechną i był wrażliwy na dźwięki muzyki rockowej.

– Mój dziadek, Władysław Bartkowiak, ojciec mojej mamy, w czasie okupacji został zesłany do niemieckiego wówczas Kołobrzegu i tam przez pięć lat pracował u bauera. Zawsze mi opowiadał, jak byłem dzieckiem, że jedyny porządny Niemiec, którego spotkał, to był fryzjer męski. Nauczył go strzyc, nauczył go golić, wyposażył w podstawowe narzędzia – mówi Adam, bohater reportażu. – Natomiast ja, będąc dzieckiem, i to już od przedszkola, mówiłem: "Mamo, będę fryzjerem. Będę fryzjerem męskim, będę golił z mydłem" – wspomina.

– W ósmej klasie, kiedy załatwiałem papiery do szkoły zawodowej, byłem bardzo mocno zainspirowany, do dzisiaj zresztą jestem, punkrockowymi, rockowymi, hardcore'owymi i metalowymi zespołami. I oglądając tych muzyków, okazywało się, że oni mają fantastyczne, ciekawe fryzury. I ja o tych fryzurach potrafiłem dużo opowiadać w domu – dodaje.

Przeczytaj także


– Co mnie uderzyło w zakładzie fryzjerskim, to zapach. To jest to, co zawsze czułem, przechodząc nawet obok zakładu fryzjerskiego męskiego z otwartymi drzwiami: wydobywający się aromat zmieszanych z całego dnia zapachów kosmetyków, papierosów, kremów... – wspomina. – Do tego jeszcze było czuć zapach pasty do podłogi, pastę do butów, męskie mocne kosmetyki, takie jak "Przemysławka", "Wars", "Woda brzozowa". One zawsze miały intensywny, specyficzny zapach. I to wszystko tworzyło taki bukiet – tłumaczy.


Posłuchaj

11:18
Barber (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Barber
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 18.42.

Polecane