Marcin Horała o CPK: budowa systemu komunikacyjnego kraju jest inwestycją na pokolenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyznał w Programie 3 Polskiego Radia, że "strategiczna ocena oddziaływania na środowisko została już wykonana, a masterplan jest już na ukończeniu".

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2027 roku i być nowym hubem dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Według założeń przedstawionych przez rząd PiS projekt CPK to nie tylko budowa nowego lotniska między Warszawą a Łodzią. To w rzeczywistości przemodelowanie całego systemu transportowego Polski. 

W ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego powstaną też nowoczesne linie kolejowe, wraz z koleją dużej prędkości. Pozwoli to na połączenie lotniska w gminie Baranów m.in. z Warszawą i Łodzią.

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, przyznał, że "strategiczna ocena oddziaływania na środowisko została już wykonana, a masterplan jest na ukończeniu". – Mamy problem w Polsce ze zbyt zdecentralizowanym systemem planowania przestrzennego i gmina uchwala, jak tylko zechce – mówił wiceminister.

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że "budowa systemu komunikacyjnego kraju jest inwestycją na pokolenia". – Wtedy proces inwestycyjny trwa więcej niż jedna kadencja – powiedział.

"Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużana tyle, ile trzeba"

Horała odniósł się także do najnowszych doniesień, w których Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w maju tempo wzrostu cen w Polsce wyniosło 13,9 procent, licząc rok do roku. W stosunku do kwietnia tego roku ceny były wyższe o 1,7 procent.

Posłuchaj

12:50
Marcin Horała o CPK: budowa systemu komunikacyjnego kraju jest inwestycją na pokolenia (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej)
Data emisji: 1.06.2022
Godzina emisji: 08.45

dn/KR

Polecane