Czy algorytmy mogą zastąpić kompozytora, muzyka lub dyrygenta?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy algorytmy mogą zastąpić kompozytora, muzyka lub dyrygenta?
Jak na razie algorytmy sztucznej inteligencji mogą wyłącznie wspomagać tworzenie treści muzycznych w jasno określonym styluFoto: shutterstock.com

Już od kilku lat istnieją algorytmy, które oceniają, jakie są szanse, że dany utwór muzyczny stanie się przebojem. Obecnie trwają też prace, które mają sprawić, że sztuczna inteligencja będzie komponowała muzykę.

  • Jak na razie algorytmy sztucznej inteligencji mogą wyłącznie wspomagać tworzenie treści muzycznych w jasno określonym stylu;
  • Część przełomów w historii muzyki związanych jest z przełomami technologicznymi związanymi z tworzeniem muzyki.

Na razie tylko pomoc

– Wszystkich "ludzkich" muzyków i kompozytorów uspokajam: na szczęście algorytmy nie mogą jeszcze zastąpić człowieka w tworzeniu muzyki. Natomiast jesteśmy coraz bliżej kokreacji muzyki przez człowieka i sztuczną inteligencję – mówi dr inż. Mateusz Modrzejewski z Politechniki Warszawskiej. – Na Politechnice Warszawskiej, w Zakładzie Grafiki Komputerowej Instytutu Informatyki, prowadzimy badania nad generowaniem muzyki za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. I w momencie, kiedy dysponujemy dobrze sprecyzowanym zadaniem, czyli np. chcemy generować melodię, progresję akordów bądź fragmenty w określonym stylu, rzeczywiście da się te algorytmy wyuczyć tego, aby pomagały nam w tworzeniu takich treści – tłumaczy.

Przełom w technologii to przełom w tworzeniu

– Wydaje mi się, że większość przełomów w historii muzyki związana była z jakimś przełomem technologicznym. Jeśli spojrzymy na takie gatunki, jak muzyka elektroniczna czy hip hop, to są to gatunki oparte na wcześniej niespotykanych technikach, jak syntezatory, sample czy rozwiązania cyfrowe – wyjaśnia Trójkowy gość.

Równocześnie jednak nie przewiduje, aby w przewidywalnej przyszłości sieć neuronowa mogła zastąpić np. koncertującego gitarzystę: – Być może już niebawem jakaś sieć neuronowa będzie w stanie aproksymować pomiędzy jednym a drugim gitarzystą, natomiast wydaje mi się, że muzyka ma też ten aspekt wykonawczy "na żywo" – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:22
Muzyka sztucznej inteligencji czy będzie się różnić od ludzkiej? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr inż. Mateusz Modrzejewski (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 13.32

pr

Polecane