"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego
"Spacerownik" dostępny jest w formie tradycyjnej mapy oraz aplikacji na smartfona Foto: u-jazdowski.pl

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.

"Spacerownik" poprowadzi publiczność przez wybrane obiekty artystyczne, które znajdują się – bądź niegdyś znajdowały – w najbliższym otoczeniu Zamku Ujazdowskiego.

Próba rekonstrukcji artystycznych projektów


Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w Zamku Ujazdowskim już ponad 30 lat. W czasie tych trzech dekad w murach i poza murami instytucji zrealizowano szereg wystaw, działań i projektów artystycznych. Część z nich miała miejsce w przestrzeniach niewystawienniczych, często nieoczywistych. Pozostałości niektórych dzieł nadal są widoczne w przestrzeni parku, inne pozostają ukryte we wnętrzach instytucji. Niektóre z nich wpisały się na stałe w zamkową przestrzeń, inne pozostawiły jedynie ślady swojej obecności, jeszcze inne istnieją już tylko w pamięci osób związanych z zamkiem. "Spacerownik" w formie mapy oraz audioprzewodnika jest próbą rekonstrukcji artystycznych projektów, ich przywrócenia, wpisania na nowo w pamięć miejsca.

Miejsca i historie nieoczywiste


– Zaczynamy od roku 1990, od wystawy "Raj utracony", która rozpoczyna krytyczną historię Zamku Ujazdowskiego. Krok po kroku przypominamy kolejne dzieła, które pojawiały się w otoczeniu zamku czy nieoczywistych miejscach samego budynku, kończąc na roku 2019 i pracy, która dekonstruowała plac przed budynkiem – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.

Jak dodaje Aleksandra Rajska, także współkuratorka projektu, "Spacerownik" będzie się rozwijał. – Powstaną inne ścieżki audioprzewodnika, będziemy uzupełniać go o kolejne języki: angielski czy ukraiński – tłumaczy i wyjaśnia, że na mapie, którą można otrzymać na miejscu w tradycyjnej, papierowej wersji, ale również pobrać za pomocą kodu QR na telefon, znajduje się 25 obiektów. – W aplikacji możemy również posłuchać historii, opowieści o tych miejscach – dodaje.


Posłuchaj

9:36
W Zamku Ujazdowskim ruszył projekt "Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Anna Czaban i Aleksandra Rajska (kuratorki projektu "Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku")
Data emisji: 31.05.2022
Godzina emisji: 11.20

mat. promocyjne / mk

Polecane