31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Palenie szkodzi nie tylko ludziom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
31 maja to Światowy Dzień Bez Tytoniu. Palenie szkodzi nie tylko ludziom
– Uzależnienie od tytoniu stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia polskiego społeczeństwa – ostrzegają eksperciFoto: shutterstock.com

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Papierosy w Polsce pali 9 milionów osób. Wśród mężczyzn palenie to pierwsza najważniejsza przyczyna zgonów. O sposobach przeciwdziałania skutkom stosowania produktów tytoniowych dyskutowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, z inicjatywy przedstawicielstwa WHO w Polsce, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

  • Co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest "Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska".
  • Prof. Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślił, że obecnie w Polsce papierosy pali coraz więcej kobiet.
  • W ostatnich latach nastąpiło zahamowanie korzystnego trendu zmniejszania się liczby osób palących. Tymczasem śmiertelność w grupie palaczy sięga 50 procent.
  • 1 czerwca rusza konkurs Ministerstwa Zdrowia "Zamień palenie na chodzenie!".

31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku – po raz 35. Inicjatywa powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyroby tytoniowe i uświadomić społeczeństwo o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nałogiem tytoniowym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest "Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska".

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że do produkcji papierosów dotychczas: ścięto 600 mln drzew, wyprodukowano 84 mln ton CO2, zużyto 22 mld ton wody. Według statystyk prowadzonych przez WHO każdego roku umiera 8 mln ludzi z powodu używania wyrobów tytoniowych.

Czytaj także: 


Prof. Piotr Jankowski alarmuje: pali coraz więcej kobiet

– Pacjenci palą, bo sprawia im to przyjemność, chociaż z czasem staje się tak, że pacjenci palą nie po to, by poczuć się lepiej, ale po to, by nie poczuć się gorzej. Pacjenci palą po kawie, do kawy, po jedzeniu, na spacerze, w samochodzie, z powodu nudy, stresu – mówiła Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Profesor Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślił, że obecnie w Polsce papierosy pali coraz więcej kobiet. – W efekcie za kilkanaście, dwadzieścia lat spowoduje to zmniejszenie różnic międzypłciowych w częstotliwości występowania chorób nowotworowych czy chorób układu krążenia – zaznaczył.


A już było lepiej. Nastąpiło zahamowanie korzystnego trendu

W ostatnich latach nastąpiło zahamowanie korzystnego trendu zmniejszania się liczby osób palących. Tymczasem śmiertelność w grupie palaczy sięga 50 procent, a uzależnienie od tytoniu stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia polskiego społeczeństwa – ostrzegają eksperci uczestniczący w konferencji, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP, z inicjatywy przedstawicielstwa WHO w Polsce, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Profesor Małgorzata Bała z Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomina, że leczenie uzależnienia od nikotyny jest w Polsce refundowane, co jest pomocne w podjęciu leczenia. – Może to być poradnia antynikotynowa, jeżeli taka znajduje się w pobliżu lub telefoniczna poradnia pomocy palącym – mówi ekspert.

Konkurs Ministerstwa Zdrowia "Zamień palenie na chodzenie!"

1 czerwca rusza konkurs Ministerstwa Zdrowia "Zamień palenie na chodzenie!". Konkurs ma zachęcić do uwolnienia się od nałogu palenia papierosów poprzez podjęcie regularnej, codziennej aktywności fizycznej. Konkurs potrwa do 28 czerwca, a rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie jego wyników nastąpi 20 lipca.

Zadanie konkursowe polega na: nagraniu krótkiego filmu lub stworzeniu tekstu, w którym uczestnik opowie lub opisze swoją "palącą historię", pobraniu dowolnej aplikacji telefonicznej mierzącej kroki lub dystans, uzupełnianiu Dziennika Rzucającego Palenie, w którym uczestnik zapisywać będzie liczbę kroków wykonanych każdego dnia lub w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku — pokonanego dystansu na wózku w ciągu dnia; nagraniu krótkiego filmu lub napisaniu krótkiego tekstu po zakończeniu wyzwania.


Posłuchaj

2:57
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Eksperci przypominają o skutkach palenia dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Światowy Dzień Bez Tytoniu. Pacjenci z rakiem płuca – nie oceniaj, pomóż/wygrajmyzdrowie

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Barbara Góra
Data emisji: 31.05.2022
Godziny emisji: 6.46

IAR/kr

Polecane