Zielone Żabki: punkowa muzyka z dolnośląskiego Jawora [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zielone Żabki: punkowa muzyka z dolnośląskiego Jawora [POSŁUCHAJ]
Ga-Ga i Zielone Żabki na scenie. Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka

W 1987 roku w małym dolnośląskim miasteczku grupa nastolatków postanawia założyć zespół. Pod nazwą Nieelektryczna Grupa Muzyczna grali koncerty akustyczne na rynku w Jaworze. Niedługo potem przemianowali się na Zielone Żabki i postanowili wziąć udział w konkursie na słynnym i znaczącym wtedy Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. 

Rozwalić punkowe schematy

W auli jaworskiego liceum nagrali trzy utwory i wysłali je do organizatorów. Zostali zakwalifikowani do Jarocina'88 i niespodziewanie go wygrali głosami uczestników festiwalu! A nagrana wtedy "Kultura" okazała się ich największym hitem, prawdziwym punkowym hymnem.

– W tamtych czasach było bardzo dużo zespołów punkowych. Większość nazywała się w bardzo radykalny sposób: Sedes, Zwłoki, Defekt Muzgó itd. A jeżeli punk ma rozwalać schematy, to okej, my rozwalimy ten schemat i zrobimy się całkiem odwrotnie, Zielone Żabki – opowiada Mirosław "Smalec" Malec, wokalista i lider Zielonych Żabek. – Żeby dostać się do Jarocina, trzeba było nagrać kasetę. Poprosiliśmy pana dyrektora z ogólniaka, aby udostępnił nam aulę. W sobotę rozstawiliśmy sprzęt, nagraliśmy to. Oczywiście było bardzo dużo pogłosu i wysłaliśmy kasetę – wspomina.

– Zagraliśmy ten koncert w Jarocinie i zostało czekanie kilka dni na werdykt. Siedzieliśmy sobie w parku i nagle podszedł jakiś młody chłopak do nas i powiedział: "Wiecie kto wygrał? Jakieś żabki... Zielone Żabki" – opowiadają muzycy.

Przeczytaj także


To jest nasza wspólna nagroda

– Nagrodą główną była w tamtych czasach nagroda publiczności, którą był Złoty Kameleon. Czyli statuetka, która wyglądała jak wypalona cegłówka ceramiczna, w której wgnieciony był bardzo prosty zarys kameleona. A złote, bo to się świeciło i takie brązowawo-złote. Nic nadzwyczajnego, tym bardziej nie było nam szkoda... – opisuje główne trofeum Smalec. Bo podczas finałowego koncertu muzycy rozbili statuetkę na scenie w kawałki, które rozsypali wśród publiczności – Powiedziałem "To jest nasza wspólna nagroda" i rzucałem – dodaje muzyk.

– Wracaliśmy z Jarocina do domu i słuchaliśmy, co ludzie mówią. A ludzie zaczęli plotkować, że rzucaliśmy pieniądze – śmieje się.

Kultura/YouTube Zielone Żabki - temat


Różne drogi, ciągła przyjaźń

Przez dwa lata Zielone Żabki zagrały wiele koncertów w kraju, pojawiła się też propozycja nagrania płyty dla jednej z francuskich niezależnych wytwórni. Niestety nic z tego nie wyszło i w 1989 roku zespół przestał istnieć. Wokalista Smalec założył grupę Ga-Ga, a gitarzysta Mister formację Positive Vibration.

Drogi muzyków jednak nie przestały się krzyżować, do dziś łączy ich przyjaźń i wiele wspólnych inicjatyw. W centrum Jawora, w średniowiecznym Zamku Piastowskim, stworzyli alternatywną przestrzeń, w której uformowała się Samoorganizacja Artystyczna Zamek Nadaje. Do dziś działa zespół Ga-Ga/Zielone Żabki, któremu przewodzi Smalec.


Posłuchaj

13:57
Zielone Żabki (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Zielone Żabki
Autorka reportażu:
Ewa Zając (Radio Wrocław)
Data emisji:
30.05.2022
Godzina emisji:
18.42

pr

Polecane