Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku
Noc Kultury w Lublinie towarzyszy mieszkańcom już od 16 lat. Na zdjęciu: instalacja stworzona z okazji Nocy Kultury w Lublinie w 2019 rokuFoto: shutterstock.com

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.

Noc Kultury w Lublinie – "pokazanie spełnionego snu o mieście"


Co robić w nadchodzący weekend? Warto rozważyć Noc Kultury w Lublinie, która rozpocznie się 4 czerwca o godz. 19.00. Wybrawszy się wtedy na Stare Miasto i do centrum Lublina, można zobaczyć te miejsca zupełnie odmienione. 

– To kilkadziesiąt, a właściwie kilkaset wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej miasta, z bardzo różnych dziedzin sztuki i kultury. Mamy mnóstwo instalacji artystycznych, muzyki, teatru i happeningów. Celem jest pokazanie spełnionego snu o mieście, w którym można z niego korzystać tak, jak nie nie robi się tego na co dzień – mówiła w audycji "Trójka przed południem" dyrektor Nocy Kultury w Lublinie Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

Jak podkreśliła w rozmowie z Katarzyną Cygler dyrektor Nocy Kultury, zdecydowana większość wydarzeń odbywa się w przestrzeni miasta, a te biletowane stanowią zaledwie promil tego, co będzie działo się podczas Nocy Kultury. – Osoba, która przyjedzie na Stare Miasto i rozejrzy się w wokół, nawet nie posiadając programu, na pewno będzie wiedziała, gdzie skierować swoje kroki. Zobaczy lampiony, instalacje artystyczne, usłyszy muzykę z różnych, czasem nieoczywistych zakątków. Będą to bramy, balkony i zaułki, do których nie zagląda się na co dzień. Nie mam wątpliwości, że w Noc Kultury każdy znajdzie własną trasę na kilka godzin spaceru – zapewnia dyrektor wydarzenia.

Najczęściej czytane

Spektakl-biesiada trzech narodów


Uczestnikom Nocy Kultury w Lublinie zainteresowanych teatrem Joanna Wawiórka-Kamieniecka zaproponowała spektakl pt. "Karczma Przedświt" Stowarzyszenia Artystów "Bliski Wschód" i Przyjaciół. Obędzie się on 4 czerwca o godz. 20.00 w Wirydarzu Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

– Będzie to wydarzenie teatralne połączone ze wspólnym biesiadowaniem uczestników i artystów z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Spektakl teatralny w pewnym momencie samoistnie przerodzi się we wspólną rozmowę, we wspólnie spędzony czas w namyśle nad aktualną sytuacją i planowaniem przyszłości. Osoby dołączające do wydarzenia będą przynosiły smakołyki ze swoich stron, które są dla nich najbardziej domowe, lokalne, pyszne i odświętne – opowiadała rozmówczyni Katarzyny Cygler. 


Posłuchaj

7:41
Noc Kultury w Lublinie. Joanna Wawiórka-Kamieniecka gościem Trójki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Wawiórka-Kamieniecka (dyrektor Nocy Kultury w Lublinie)
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 11.24

kr

Polecane