Świadomy wypoczynek lekiem na zmęczenie pracą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świadomy wypoczynek lekiem na zmęczenie pracą?
– Wykorzystanie krajobrazu i walorów środowiska naturalnego ma moc terapeutyczną – mówi dr hab. Małgorzata DobrowolskaFoto: shutterstock.com

Na horyzoncie pojawił się nowy wakacyjny trend. Nie chodzi o nowy, modny cel podróży, ale o… świadomy wypoczynek. Czy turystyka terapeutyczna pomoże poradzić sobie ze skutkami wypalenia zawodowego albo pandemicznej izolacji?

Świadomy wypoczynek. Na stresy kontakt z naturą


Psychiatra dr Sławomir Murawiec nie ma wątpliwości: Polacy są zestresowanym narodem. – Z jednej strony pandemia zmierza ku końcowi, ale z drugiej pojawił się stres związany z wojną na Ukrainie. Ilość negatywnych czynników, które na nas oddziałują, nie zmalała – mówi.

Po wielu przepracowanych tygodniach odliczamy dni do momentu, w którym w końcu będziemy mogli odpocząć. A by naprawdę naładować nasze "akumulatory", potrzebne jest wypoczywanie w sposób świadomy. – Nie mówimy tu o ucieczce, lecz o pewnej regeneracji naszej odporności psychicznej, o poprawie możliwości radzenia sobie ze stresem, jak i o kontakcie z naturą. To zdecydowanie może nam pomóc – ocenia psychiatra.


Najczęściej czytane

Kojące działanie przyrody podczas odpoczynku od pracy podkreśla dr hab. Małgorzata Dobrowolska, profesor Politechniki Śląskiej, kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych. – Wykorzystanie krajobrazu, walorów środowiska naturalnego – wody, drzew, lasów, łąk i wszystkiego, co daje nam środowisko, ma moc terapeutyczną. Czasami takie krótkotrwałe formy wyjazdowe to doraźna pomoc w sytuacji wypalenia zawodowego, przeciążenia pracą, gdzie potrzebujemy radzić sobie ze stresem. 


Turnusy psychoterapeutyczne dla menadżerów firm


Osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym być może niedługo będą mogły wziąć udział w czymś w rodzaju integracyjnego wyjazdu terapeutycznego. Jarosław Klimczak, prezes Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji w Olsztynie, we współpracy m.in. z Politechniką Śląską, ma w planach realizację projektu, w ramach którego odbywać się będą m.in. szkolenia psychoterapeutów. 

– W naszych hotelach na Warmii i Mazurach chcemy organizować turnusy psychoterapeutyczne, w których będzie mogła uczestniczyć kadra menadżerska – zapowiada.


Posłuchaj

2:49
Gdzie i jak wypoczywać, żeby "naładować akumulatory" przed powrotem do pracy? O świadomym wypoczynku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 6.47

kr

Polecane