Filmowe święto: po Cannes czas na festiwal w Krakowie
2022-05-28, 17:05 | aktualizacja 2022-05-29, 09:05
W sobotni wieczór wręczeniem Złotej Palmy zakończył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W niedzielę 29 maja startuje 62. Krakowski Festiwal Filmowy. – Czujemy, że te 62 lata to ogromna renoma, prestiż, zobowiązanie, może nawet trochę obciążenie, ale staramy się być dla widzów, dla twórców. Nadążać za tym, czego potrzeba w dzisiejszym filmowym świecie – mówi Olga Lany, rzeczniczka prasowa festiwalu.
- "Syndrom Hamleta" - wyjątkowa propozycja na otwarcie festiwalu.
- 200 propozycji filmowych do zobaczenia na KFF. Jak widzowie mogą ułatwić sobie wybór interesujących ich produkcji?
- "Docudays" - ukraiński festiwal filmów dokumentalnych częścią krakowskiej imprezy.
Jakie filmy będą mogli zobaczyć widzowie wersji tradycyjnej, kinowej 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz edycji online? – Na otwarcie "Syndrom Hamleta". Absolutnie niezwykłe, ważne, aktualne dzieło chyba najwybitniejszego duetu polskich dokumentalistów: Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery. To film o grupie młodych ludzi na Ukrainie, doświadczonych traumą Majdanu i wojny w Donbasie, która toczy się od 2014 roku. Trafiają oni do eksperymentalnego terapeutycznego wydarzenia, jakim jest stworzenie spektaklu "Hamleta". Wiemy, że część bohaterów przyjedzie do Krakowa, ale inni w tej chwili walczą na froncie – przyznaje rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.
Coś strasznego czy coś wesołego?
Widzowie mogą w tym roku zobaczyć ponad 200 obrazów, z których ponad 120 będzie tu miało swoje światowe i polskie premiery. – To ogrom propozycji niezwykle różnorodnych. Nie tak łatwo w tym gąszczu się odnaleźć i stworzyć swoją festiwalową ścieżkę. Staraliśmy się na naszej stronie internetowej stworzyć narzędzia, które pomogą widzom – dodaje Olga Lany. Filmy można sobie posegregować tematycznie, można też dobierać je według nastroju filmu, który chcielibyśmy zobaczyć.
Czytaj także:
- Premiery filmowe: "Top Gun. Maverick", "Infinite Storm", "Detektyw Bruno"
- Rekonstrukcja cyfrowa. Czy tak ratuje się filmowe perełki?
Nie w Kijowie, ale w kinie "Kijów"
Wyjątkową częścią tegorocznej krakowskiej imprezy jest Ukraiński Festiwal w Krakowie. – "Docudays" to najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych na Ukrainie, który miał odbyć się marcu tego roku w Kijowie, ale odbędzie się w ramach 62. KFF w kinie "Kijów". Pokażemy wszystkie najnowsze dokumenty ukraińskie, które miały być tam pokazane. Przyjadą twórcy, organizatorzy i jury. Cały dochód ze sprzedaży biletów na te filmy zostanie przekazany na rzecz ukraińskich filmowców – zaznacza Olga Lany.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły. Kwalifikację do najważniejszych nagród filmowych otrzymują laureaci konkursów organizowanych w ramach KFF.
Posłuchaj
Ponadto w programie:
- 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes: podsumowanie festiwalu, faworyci do canneńskich nagród, rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą;
- 36. Tarnowska Nagroda Filmowa (festiwal wybranych polskich filmów fabularnych): zapowiedzi programowe;
- premiery filmowe;
- muzyka filmowa.
62. Krakowski Festiwal Filmowy - Trailer/KrakowFilmFoundation
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Olga Lany (rzeczniczka prasowa Krakowskiego Festiwalu Filmowego), Kuba Armata (krytyk filmowy), Małgorzata Matuszewska, Anna Grygiel (dyrektorka 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 16.09
PAP/gs