Prof. Jacek Wojciechowski: nauczyciel może przekazać studentowi tylko tyle, ile sam potrafi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Jacek Wojciechowski: nauczyciel może przekazać studentowi tylko tyle, ile sam potrafi
Jak kształcić studentów malarstwa? Foto: Shutterstock/DisobeyArt

- Trzeba zrozumieć studenta, podchodzić do niego indywidualnie - podkreśla w "Trzech gramach Redbada" prof. Jacek Wojciechowski z Katedry Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W szkole podstawowej malować musiał każdy. Na związanie się z tą dziedziną na stałe decydują się jednak nieliczni. - Do liceów plastycznych chodzą zupełnie inne dzieci niż do pozostałych szkół. Są bowiem bardzo wrażliwe i w trakcie nauki mają jasno określony cel - mówi gość Trójki.

Walka i stres

Jak zaznacza gość Trójki, edukacja na kolejnym etapie, w akademiach sztuk pięknych, oraz późniejsza praca w zawodzie nie są najprostsze. - Gdy studenci skończą studia, muszą mieć bagaż wiadomości, a później sami walczyć, bo to często jest walka i straszny stres, żeby w życiu coś osiągnąć - podkreśla rozmówca Redbada Klynstry-Komarnickiego.

Abstrakcyjne umiejętności 

Jak mówi profesor, "studia nie trwają całe życie, tylko pięć lat". - W tym czasie nauczyciel musi przekazać uczniowi jak najwięcej. Dla mnie podstawową rzeczą w twórczości jest umiejętność abstrakcyjnego myślenia i odczuwania. Niektórzy studenci to mają, innych staram się tego nauczyć - dodaje gość Trójki.


Czytaj także:

Dobry nauczyciel 

W audycji rozmawiamy także o sposobie rozwijania talentu i szukamy odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dobrym nauczycielem.

- Trzeba zrozumieć studenta, któremu robi się korektę, podchodzić do niego indywidualnie, a potem także rozmyślać o tej osobie i zastanowić się nad tym, co jej powiedzieć lub dopowiedzieć. Daję moim studentom numer telefonu, jesteśmy znajomymi na Facebooku, przez Messengera przysyłają mi pomysły na kolejne obrazy. To coś zupełnie innego niż w czasach, kiedy ja byłem na studiach - mówi prof. Jacek Wojciechowski.  


Posłuchaj

50:46
Prof. Jacek Wojciechowski o kształceniu studentów malarstwa (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: prof. Jacek Wojciechowski (Katedra Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej)
Data emisji: 21.05.2022
Godzina emisji: 12.06

Polecane