Szrot: ustawa dot. SN uwzględnia wszystkie kluczowe założenia projektu prezydenta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, w kształcie, który przegłosował Sejm, nie zmieniają żadnych ustaleń z partnerami w Europie – mówił Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska) i Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, 13 zaś wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Szef Gabinetu Prezydenta mówił, że Andrzej Duda "uważa, że dobrze się stało", iż zaproponowany przez niego projekt został przyjęty, pomimo wprowadzenia do niego poprawek. – Ustawa przewiduje wszystkie podstawowe, kluczowe założenia projektu prezydenckiego: zlikwidowanie Izby Dyscyplinarnej i wprowadzenie testu niezawisłości sędziów – mówił Paweł Szrot. Dodał, że zmiany dotyczące Sądu Najwyższego, w kształcie, który przegłosował Sejm, "nie zmieniają żadnych ustaleń z partnerami w Europie".

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oświadczył, że ustawę "wypracowano w kompromisie". – Mamy satysfakcję z tego, że Sejm ją uchwalił w formule, która spełnia kamienie milowe wynegocjowane z KE i wychodzi naprzeciw postulatom środowiska sędziowskiego – stwierdził. Wyraził też opinię, że środki na Krajowy Plan Odbudowy powinny trafić do Polski już dawno i były wstrzymywane przez Komisję Europejską "bezprawnie".

Marek Sawicki krytycznie odniósł się do zmian, które przyjęła sejmowa większość. Jego zdaniem, ustawa nie spełnia tego, co Mateusz Morawiecki uzgodnił z szefową KE Ursulą von der Leyen "i nie na taką ustawę umawiał się prezydent Duda". W jego opinii polski premier "świadomie godził się na powiązanie wypłat z KPO z praworządnością i nie wykonał wszystkich swoich zobowiązań".

Z kolei Marcin Kierwiński nazwał zmiany w Sądzie Najwyższym "pudrowaniem rzeczywistości". – Nie znosi ona bata politycznego nałożonego na sędziów. Główne bolączki wymiaru sprawiedliwości pozostają – ocenił. – W Polsce systematycznie prawo jest łamane, ale prokuratura, zdominowana przez Ziobro, wszystkie nasze zawiadomienia umarza – dodał.

Posłuchaj

49:45
Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Radosław Fogiel, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki oraz Paweł Szrot (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Marek Sawicki (PSL), Paweł Szrot (szef Gabinetu Prezydenta)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 9.08

dn/ms

Polecane