NoVela – w drodze na szczyt z pomocą Marka Kościkiewicza

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
NoVela – w drodze na szczyt z pomocą Marka Kościkiewicza
Marek Kościkiewicz pomaga w karierze młodszym kolegom po fachuFoto: Forum / Krzysztof Jarosz

O pracy z muzycznymi idolami z dzieciństwa, nagrywaniu własnej wersji piosenki Urszuli i planach na nadchodzące miesiące opowiedzieli w tym wydaniu audycji Dominika Dmowska i Jan Niedzielski, muzycy formacji NoVela.

NoVela to zespół o bardzo krótkim stażu. Grają razem od 2019 roku, a rok temu wydali debiutancki autorski utwór "Jesteś". Kariera warszawskiej grupy nabrała rozpędu w ostatnich miesiącach, za sprawą współpracy z artystami, których śmiało można określić mianem legend polskiej sceny muzycznej: kompozytorem, gitarzystą i producentem Markiem Kościkiewiczem oraz tekściarzem Markiem Dutkiewiczem.

Efektem tej międzypokoleniowej współpracy jest piosenka "18 łez", dobrze znana słuchaczom Trójki. Dla muzyków NoVeli spotkanie z idolami samo w sobie było wielkim przeżyciem. – Doskonale pamiętam programy muzyczne z telewizji lat 90., kiedy triumfy święcił zespół De Mono. Słuchając tego jako dzieciak, w życiu nie myślałem, że za ileś tam lat będę współpracował z ojcem założycielem tego zespołu – mówił w "Naszej tonacji" gitarzysta Jan Niedzielski.

– Wspominamy to jako pozytywny chaos – dodał muzyk, nawiązując do bardzo napiętego grafiku Kościkiewicza, który wiąże się z jego działalnością na różnych polach. Goszcząca w studiu wokalistka NoVeli Dominika Dmowska zwróciła uwagę, że były lider DeMono ma jednak pasję, która stoi ponad całą resztą. – Gdy przychodzi do tematów muzycznych, on totalnie w to wsiąka. Muzyka jest materią, która jest chyba najważniejsza w jego życiu.

Nowe szaty Urszuli

Korzystając z pomocy Kościkiewicza, zespół NoVela nagrał też własną wersję pochodzącego jeszcze z lat 80. utworu Urszuli "Powiedz, ile masz lat". Muzycy wytłumaczyli, dlaczego ich wybór padł właśnie na tę stosunkowo mało znaną piosenkę. – Zależało nam na tym, żeby to był numer z tekstem Marka Dutkiewicza – mówiła Dominika. Jej kolega zwrócił też uwagę na inny powód. – W internecie można znaleźć dużo coverów "Dmuchawców" czy "Malinowego króla", a nad tym utworem chyba nikt się jakoś szczególnie nie pochylił.

Wszystkie wymienione utwory znalazły się na minialbumie "18 łez", który ukazał się 13 maja. W "Naszej tonacji" muzycy NoVeli zdradzili, że jesienią tego roku mają zamiar wyruszyć w trasę koncertową promującą nagrany w studiu materiał.


Posłuchaj

49:40
NoVela – w drodze na szczyt z pomocą Marka Kościkiewicza (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. KRZYSZTOF CUGOWSKI – "Panaceum"
 2. NOVELA – "18 łez"
 3. NOVELA – "Powiedz, ile masz lat"
 4. NOVELA – "Co się zmienia"
 5. MAREK KOŚCIKIEWICZ – "Statki na niebie" (2022)
 6. KOMBI – "Słodkiego, miłego życia"
 7. ARMIA – "Opowieść zimowa"
 8. ARTROSIS – "Never Let Me Down"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 27.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane