Ukraińskie mamy: dziękują Polakom i wracają do domu [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińskie mamy: dziękują Polakom i wracają do domu [POSŁUCHAJ]
Ukraińskie uchodźczynie z dziećmi wracają do domu Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Te kobiety zaskakują determinacją, spokojem i uśmiechem, które potrafią znaleźć nawet w trudnych sytuacjach. To uchodźczynie z Ukrainy: mamy, które z rocznymi czy kilkuletnimi dziećmi uciekały przed bombami. Jednak teraz wiele z nich wraca do domu, mimo opieki i wsparcia jakie dostały w gościnie u Polaków.

Pani Ola z Iwano-Frankiwska (do roku 1945 miasto nazywało się Stanisławów) wielokrotnie podkreśla dobre warunki, z jakimi spotkała się w Polsce. Była z maleńką wnuczką Anią.  Do Polski przyjechałyśmy piątego marca. Przepięknie nas przyjęli Polacy, którzy mają wielkie serce. Mieszkałyśmy w Szczawie w Małopolsce. Dziękujemy rodzinie Andrzeja Kaliczyńskiego za dobre serce i pomoc – mówi. – Córka nie była z nami: jest policjantką na Ukrainie. Zawiozła nas do Polski i musiała wracać do pracy. Ja przez trzy miesiące bawiłam dzieciątko. Miałam wnuczkę koło siebie i jedyne, co mogłam zrobić dla Ukrainy, to chodziłam codziennie do kościoła modlić się – wspomina kobieta.

Na Dzień Matki [w Ukrainie to święto przypadło w tym roku 10 maja – ABZ] jej córka, Nadzieja, w przydomowym ogrodzie posadziła na cześć swojej mamy magnolię. Nakręciła ją na video i przesłała mamie.

Do domu wróciły także uchodźczynie z bombardowanego Żytomierza. Nadia jest prawniczką. Jej córka, pięcioletnia Ania, straciła słuch z powodu wybuchów, który na szczęście wrócił następnego dnia. Kobieta mimo to postanowiła jednak wrócić do męża i pracy. Podobnie stomatolog Tania z 13-letnią Kasią. Dzwonili do niej, prosząc o powrót. Zbyt mało lekarzy pozostało w Żytomierzu: wielu wyjechało do Polski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

12:08
Uśmiech i łzy mamy (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Uśmiech i łzy mamy
Autor reportażu: 
Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji:
26.05.2022
Godzina emisji:
18.40

pr


Polecane