"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK
Gdański Teatr SzekspirowskiFoto: Łukasz Dejnarowicz/Forum

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na Uniwersytecie Gdańskim od 24 do 29 maja trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika". W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kilka godzin przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji poświęconej prof. Jerzemu Limonowi – pomysłodawcy i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon zmarł 3 maja 2021 roku; urodził się 24 kwietnia 72 lata temu. I to właśnie w dzień jego urodzin rozpoczął się ów cykl spotkań, debat, wernisaży, wystaw, pokazów filmów oraz koncertu.

"Historia szaleństwa" to tytuł jednej z wystaw. Została otwarta zarazem z okazji 30-lecia Fundacji Theatrum Gedanense. Współzakładając fundację, profesor wyznaczył jej śmiały cel: odbudowę teatru szekspirowskiego w miejscu, w którym w czasach Szekspira mieściła się w Szkoła Fechtunku. To do niej przyjeżdżali z Anglii aktorzy i wystawiali sztuki. Zanim idea profesora został zrealizowana i powstał Gdański Teatr Szekspirowski, minęło kilkanaście lat. Mało kto wierzył, że marzenie Jerzego Limona się spełni. On jednak był zdeterminowany i mimo przeszkód osiągnął cel.

Po otwarciu GTS w 2014 roku, które było wydarzeniem historycznym, bo to pierwszy współcześnie teatr wybudowany w Polsce, profesor nadal toczył walkę o stworzenie atrakcyjnego programu nietypowego teatru. Przeszkód pokonywał znów wiele, gdyż GTS miał wielu oponentów. Rozmiar przedsięwzięcia, jego oryginalny charakter oraz konsekwencja Jerzego Limona sprawiły, że projekt zyskał miano "szalonego".

Prof. Jerzy Limon Prof. Jerzy Limon

Profesor był nade wszystko jednak uczonym: teoretykiem, historykiem, specjalistą w dziedzinie szekspirologii, ale też tłumaczem, autorem książek nie tylko naukowych, także powieści oraz… performerem. Tym dziedzinom poświęcone będą piątkowe i sobotnie debaty, na które przybyli uczeni z Polski, Europy i USA. Konferencji będą towarzyszyły pokaz filmów inspirowanych Szekspirem oraz koncert "Music for a while".

O dziele prof. Jerzego Limona opowiedzą: dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda oraz Marta Nowicka z Działu Edukacji tego teatru.

Przedstawiliśmy rozmowę z synem profesora, Tomaszem Limonem, który oprowadził nas po bibliotece ojca.

Pojawiła się też okazja, by po raz pierwszy w tym roku zaprosić na 26. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Posłuchaj

1:53:28
"Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 27.05.2022
Godzina emisji: 0.05

mb

Polecane