Zmiany w SN. Napieralski: wymiar sprawiedliwości powinien być zawsze daleko od polityki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobro. Trzeba pamiętać też o Izbie Dyscyplinarnej, która miała dyscyplinować sędziów niepokornych wobec władzy. Chciałbym, żeby wymiar sprawiedliwości zawsze był daleko od polityki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Grzegorz Napieralski (KO). 

W czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Wokół tych przepisów powstał spór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a koalicjantem - Solidarną Polską. Ta ostatnia formacja sprzeciwiała się między innymi likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, co zakłada prezydencki projekt, przedłożony sejmowym komisjom po wprowadzeniu kilku poprawek.  

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej zażądała od Polski Komisja Europejska i ustanowiła to warunkiem, po którego spełnieniu mogłaby odblokować naszemu krajowi środki unijne przyznawane państwom w ramach krajowych planów odbudowy. 

"Narzędzia mają PiS i minister Ziobro"

Gość Trójki zwrócił uwagę na odpowiedzialność obozu rządzącego w kwestii reformy polskiego sądownictwa.

- Dziś narzędzia do budowania systemu sprawiedliwości w Polsce mają Prawo i Sprawiedliwość i minister Zbigniew Ziobro. Ustawy, które przygotował minister Ziobro, bardzo upolityczniały wymiar sprawiedliwości - podkreślił Grzegorz Napieralski.

Jego zdaniem "dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobry". - Proszę pamiętać również o Izbie Dyscyplinarnej, która miała dyscyplinować sędziów niepokornych wobec władzy. To jest niebezpieczny zabieg. Chciałbym, żeby wymiar sprawiedliwości zawsze był daleko od polityki - podsumował poseł.

Najczęściej czytane

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

11:58
Grzegorz Napieralski o reformie wymiaru sprawiedliwości (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Grzegorz Napieralski (KO)
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 18.10

bartos

Polecane