Teatr amatorski na drodze do profesjonalizacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr amatorski na drodze do profesjonalizacji
W audycji porozmawiamy o tym, czym jest dzisiaj teatr amatorskiFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage

- Znamy grupy teatralne, które oddzieliły się od domów kultury, stały się stowarzyszeniami i ich grupy zaczęły zarabiać; jest ich coraz więcej. Natomiast mnóstwo jest takich zespołów, którym nie wskazano drogi i nikt ich nie wspiera. Żyją w przeświadczeniu amatorstwa i nie starają się spod tego klosza wydostać - mówił w Dwójce Mariusz Karpowicz, współzałożyciel Platformy Teatru Amatorskiego.

  • Gośćmi audycji byli Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz z gdańskiego Stowarzyszenia Lampart, twórcy Platformy Teatru Amatorskiego
  • Członkowie stowarzyszenia aktywnie wspierają działalność amatorskich grup teatralnych, m.in. pomagając im się wypromować czy udostępniając współczesne teksty dramaturgiczne

Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz z gdańskiego Stowarzyszenia Lampart za cel postawili sobie wspieranie teatrów amatorskich i podnoszenie ich poziomu.

Podczas audycji Mariusz Karpowicz przyznał, że jemu samemu kiedyś teatr amatorski kojarzył się raczej negatywnie, jako coś gorszego niż teatr zawodowy.

Amatorzy kontra profesjonaliści

- Dzisiaj diametralnie się to zmieniło i po prostu stwierdzam, że te granice pomiędzy teatrem amatorskim a zawodowym są coraz mniejsze. Bardzo wielu znanych zagranicznych aktorów nie ma ukończonych szkół teatralnych czy filmowych - zauważył.

Czytaj także: Podhalańskie złóbcoki i teatry amatorskie

Dziś w zespołach amatorskich w ogromnej większości grają aktorzy bez dyplomów, pasjonaci, którzy na co dzień wykonują inne zawody.

- Agnieszka Holland powiedziała, że w Polsce jest nadmierny kult dyplomu aktorskiego i coś w tym chyba tkwi, bo gwiazdy, które znamy, takie jak np. Marlon Brando z "Ojca chrzestnego", który nie skończył żadnej szkoły, udowadniają nam, że nie potrzeba lekcji aktorskiej, żeby zostać wspaniałym artystą - mówiła Jolanta Sikorska.

Jak wyrwać się spod klosza?

Podczas audycji Mariusz Karpowicz zauważył też, że domy kultury zwykle tworzą sekcję teatralną, ale nie dają jej większego wsparcia. - Znamy grupy teatralne, które oddzieliły się od domów kultury, stały się stowarzyszeniami i ich grupy zaczęły zarabiać; jest ich coraz więcej. Natomiast mnóstwo jest takich zespołów, którym nie wskazano drogi i nikt ich nie wspiera. Żyją w przeświadczeniu amatorstwa i nie starają się spod tego klosza wydostać - mówił Mariusz Karpowicz.

Stowarzyszenie Lampart stworzyło Platformę Teatru Amatorskiego, która ma pomóc w promocji teatrów pozbawionych wsparcia finansowego. Stowarzyszenia Lampart wspiera teatry amatorskie, również udostępniając im współczesne teksty.

Posłuchaj

12:38
W jakiej kondycji są polskie teatry amatorskie? (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 ***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz (Stowarzyszenie Lampart)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 16.30

mg

Polecane