Opowieść o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowieść o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński gościem Trójki
Kadr z filmu "Zabij to i wyjedz z tego miasta"Foto: mat. prasowe

W Zachęcie do 26 czerwca można oglądać wystawę zorganizowaną wokół pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z miasta", który miał swoją premierę dwa lata temu. 14-letni proces powstawania filmu stał się sztuką samą w sobie; życiową przygodą autora i jego rozliczeniem z rodziną, idolami młodości, profesorami na uczelni, a najogólniej mówiąc – psychicznym, emocjonalnym autoportretem. 

"Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie


Ekspozycja "Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta" zorganizowana w warszawskiej Zachęcie jest poświęcona jednemu z najgłośniejszych filmów ostatnich lat — "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Produkcja, która powstawała przez 14 lat, jest jedynym filmem animowanym uhonorowanych Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i aż 4 statuetkami Polskiej Akademii Filmowej.

– Wystawa powstała dlatego, że razem z Hanką Wróblewską (byłą dyrektor warszawskiej Zachęty – przyp. red.) zachwyciłyśmy się filmem "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Hanka miała wizję kolejnej wystawy poświęconej ważnej postaci polskiej animacji. Po Julianie Antoniszu i Kazimierzu Urbańskim przyszła kolej na Mariusza Wilczyńskiego. Ponieważ powierzyła ten projekt mnie, podjęłam decyzję, że będzie to wystawa dotycząca jednego filmu – opowiada Marta Miś, historyk sztuki oraz kuratorka wystawy.

Najczęściej czytane

Osobiste rozliczenie z Łodzią i relacjami rodzinnymi

Wystawa "Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta" to opowieść o filmie, procesie jego powstawania, świecie wykreowanym przez artystę, a także pierwsza okazja do zobaczenia udźwiękowionych i wstępnie zmontowanych scen, które nie weszły do ostatecznej wersji animacji, oraz wyboru oryginalnych rysunków. Pokaz składa się z wielu ekranów, na których emitowane są fragmenty filmu oraz kilka setek rysunków. Pomijając osobiste rozliczenie autora z polską i łódzką rzeczywistością okresu od PRL do współczesności, "Zabij to…" jest uniwersalną, metaforyczną opowieścią o konieczności zerwania z rodzinną zaszłością.

– Ten film pochodzi z imperatywu, który pewnie dotyczy każdego z nas, gdy odchodzi ktoś bardzo bliski i kiedy wiemy, że jeszcze nie dokończyliśmy pewnych rozmów, nie przekazaliśmy sobie pewnych gestów, coś zostało ucięte – powiedział autor filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" oraz bohater wystawy Mariusz Wilczyński, mając na myśli swoją zmarłą matkę. – Kiedy miałem trzy lata, ojciec odszedł, a moja mama musiała radzić sobie sama. Chciała być aktorką, artystką. To wszystko rozprysło się, gdy poszła na studia z chemii spożywczej i gdy odszedł ojciec. Bardzo o mnie dbała, więc nie odczuwałem aż tak tego, że nie mam ojca.

Świat animacji Mariusza Wilczyńskiego

Wystawa, którą możemy oglądać w warszawskiej Zachęcie, jest zbudowana wokół kontekstów tworzących świat przedstawiony w filmie oraz samo dzieło. Z jednej strony określa je plastyka (wieloplanowe scenografie miasta, inne niż we wcześniejszych filmach reżysera światło), pokazana poprzez oryginalne rysunki oraz opracowaną animatorsko scenografię. Z drugiej strony – totalne myślenie Wilczyńskiego o dźwięku jako ważnym budulcu przestrzeni filmowej. Trzecim ważnym elementem są sceny, które nie weszły do ostatecznej wersji filmu – udźwiękowione i zmontowane na etapie animatika, pokazujące w uproszczonej formie planowaną animację postaci, co pozwala widzom poznać też warsztat współczesnego animatora.

W czasie trwania wystawy ukaże się artbook "Zabij to i wyjedź z tego miasta", łączący obrazy i postaci ze świata wykreowanego przez Mariusza Wilczyńskiego.


Posłuchaj

47:14
Wystawa "Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński i kuratorka wystawy Marta Miś gośćmi Moniki Małkowskiej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zabij to i wyjedź z tego miasta - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Marta Miś (historyk sztuki, kuratorka wystawy "Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta"), Mariusz "Wilk" Wilczyński, reżyser animacji, performer, scenograf, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi)
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 21.11

IAR/kr

Polecane