Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski: egzamin ósmoklasisty przebiega bez problemów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Egzamin ósmoklasisty to element egzaminu wstępnego do szkół ponadpodstawowych. Do przystąpienia do niego każdy ósmoklasista jest zobowiązany, ale nie ma progu zdawalności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski.

Uczniowie klas VIII, którzy pisali w środę egzamin z matematyki, musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością figur geometrycznych oraz ich właściwości. Egzamin z matematyki jest jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. W czwartek będą mieli egzamin z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty. Wynik ma znaczenie

Tomasz Rzymkowski, pytany w radiowej Trójce o przebieg egzaminu, odpowiedział: "bez problemów".  Przystąpiło ponad pół miliona ósmoklasistów do egzaminu  dodał.

Wiceminister przypomniał, że egzamin ósmoklasisty to element egzaminu wstępnego do szkół ponadpodstawowych. Wskazał, że do przystąpienia do niego każdy ósmoklasista jest zobowiązany, ale nie ma progu zdawalności.

 Można przyjść, podpisać się i wyjść  powiedział Rzymkowski.  Oczywiście wynik z tego egzaminu będzie brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym podczas tworzenia listy rankingowej do poszczególnych szkół ponadpodstawowych  dodał. 

Walka o miejsce w dobrych liceach

Zauważył, że w dużych miastach walka trwa o miejsce w dobrych liceach i na wziętych kierunkach w technikach. – W mniejszych ośrodkach miejskich, w Polsce prowincjonalnej ten problem jest znacznie mniejszy – dodał, zaznaczając, że tam też są dobre licea. – Sam jestem absolwentem takiego liceum w Kutnie  podkreślił.


Posłuchaj

10:15
Tomasz Rzymkowski o egzaminie ósmoklasisty (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane