Muzyka pachnąca nocnym niebem

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyka pachnąca nocnym niebem
Laurie Anderson – koncert na łonie przyrodyFoto: Forum / Zuma Press / Sonia Moskowitz Gordon

Nieoczywiste i klimatyczne utwory odbiegające od radiowych schematów wypełniły to wydanie "Konstelacji M.". W roli muzycznych szamanów wystąpili tacy artyści, jak Pink Floyd, Dead Can Dance, New Model Army czy Laurie Anderson.

– Sięgniemy po utwory, które stawiają na klimat przekazu, na opowiedzianą dźwiękiem historię – zapowiedziała Aleksandra Kaczkowska, zastępująca Mateusza Tomaszuka w audycji, którą zatytułowała "Konstelacja M./A.". Na początek zabrzmiały niepokojące dźwięki kompozycji grupy Pink Floyd: "Welcome to the Machine", zaczerpniętej z wydanego w 1975 roku albumu "Wish You Were Here".

Chwilę później usłyszeliśmy nagrania dwóch zespołów, które specjalizują się w klimatycznym graniu. Pierwszy z nich, amerykański Low, łączy elementy indie rocka z podgatunkami zwanymi slowcore i dream pop. Natomiast brytyjsko-australijski duet Dead Can Dance oferuje awangardowe brzmienia, które trudno zamknąć w jakiejkolwiek gatunkowej szufladce. Elementem charakterystycznym jest hipnotyzujący głos wokalistki Lisy Gerrard.

Brytyjska formacja New Model Army kojarzona jest raczej z agresywniejszymi dźwiękami, zahaczającymi o punk rocka. Gdy trzeba, potrafi jednak zagrać "Kołysankę", która klimatem wpasuje się w resztę zawartości "Konstelacji M.". Pod koniec audycji usłyszeliśmy intrygujący utwór "O Superman (For Massenet)", pochodzący z wydanej 40 lat temu debiutanckiej płyty Laurie Anderson. Całość zakończył jedyny w tym zestawie przebój, czyli kompozycja "In a Manner of Speaking" kalifornijskiej formacji Tuxedomoon. Popularną wersję tego utworu nagrał zespół Nouvelle Vague, o jego własną interpretację pokusił się też na solowej płycie filar Depeche Mode – Martin Gore.


Posłuchaj

49:06
Muzyka pachnąca nocnym niebem (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. PINK FLOYD – "Welcome to the Machine"
 2. LOW – "Gentle"
 3. DEAD CAN DANCE – "All in Good Time"
 4. BLIXA BARGELD & TEHO TEARDO – "Nerissimo (English)"
 5. NEW MODEL ARMY – "Lullaby"
 6. THIS MORTAL COIL – "'Til I Gain Control"
 7. LAURIE ANDERSON – "O Superman (For Massenet)"
 8. TUXEDOMOON – "In a Manner of Speaking"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 23.06

kc

Polecane