Dobry koncertowy rock. Tool, Eagles of Death Metal inni

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dobry koncertowy rock. Tool, Eagles of Death Metal inni
Jesse Hughes (Eagles of Death Metal) na scenieFoto: Forum / Zuma Press / Rudi Keuntje

Na muzyczną zawartość "Dogrywki" wpłynęły tym razem polskie koncerty zespołów cieszących się reputacją światowych gwiazd rocka. W roli głównej wystąpiła kalifornijska formacja Eagles of Death Metal.

21 maja w Tauron Arenie Kraków zabrzmiały dźwięki tworzone przez grupę Tool, rodem z Los Angeles. Nagrodzony czterema statuetkami Grammy kwartet wypracował niepodrabialny styl muzyczny, będący połączeniem rocka progresywnego z technicznym metalem, a jego dopracowane do perfekcji koncerty obrosły legendą. Gospodarz "Dogrywki" nie był na krakowskim koncercie, ale odnotował to ważne wydarzenie, prezentując ponaddziesięciominutowy utwór "Fear Inoculum".

Orły w Stodole

Była to przystawka przed daniem głównym, którym tego wieczoru była twórczość zespołu Eagles of Death Metal, z położonego o dwie godziny jazdy koncertowym busem od LA miasta Palm Desert. Formacja powstała w 1998 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Jessego Hughesa oraz legendy stoner rocka Josha Homme'a (Kyuss, Queens of the Stone Age), który w tym przypadku przyjął skromną rolę perkusisty.

Grupa nagrała pięć albumów studyjnych, a najbardziej pamiętnym i zarazem najtragiczniejszym wydarzeniem w jej historii był występ w paryskim klubie Bataclan w listopadzie 2015 roku. Doszło wówczas do ataku terrorystycznego, w którym uzbrojeni w karabiny zamachowcy zabili 90 i ranili setki innych osób będących na widowni (wśród ofiar był jeden z członków ekipy EODM). Wydarzenie to mocno wstrząsnęło muzykami, którzy jednak już parę tygodni później zdecydowali się kontynuować przerwane tournée.

W miniony poniedziałek Eagles of Death Metal zameldowali się na scenie warszawskiego klubu Stodoła, by dać koncert, który bardzo przypadł do gustu "Grabkowi". – Jeszcze gdzieś wybrzmiewa we mnie ta kalifornijska nuta – mówił prowadzący audycję. – To było jedno z najciekawszych wydarzeń muzycznych, w jakich miałem przyjemność uczestniczyć w tym roku. Kto nie był, niech żałuje!

Złe wieści dla fanów ciężkich brzmień

"Dogrywkę" zakończył utwór kolejnych przedstawicieli sceny kalifornijskiego rocka, tym razem z grupy Deftones. Miała ona być największą gwiazdą lipcowego Metal Hammer Festival w Katowicach, jednak właśnie odwołała swój występ, do przyczyniło się do anulowania całej imprezy.


Posłuchaj

52:49
Dobry koncertowy rock (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. TOOL – "Fear Inoculum"
 2. SINEAD O'CONNOR – "No Man's Woman"
 3. EAGLES OF DEATH METAL – "Complexity"
 4. EAGLES OF DEATH METAL – "I Only Want You"
 5. EAGLES OF DEATH METAL – "Silverlake (K.S.O.F.M.)"
 6. EAGLES OF DEATH METAL – "Careless Whisper"
 7. KONSTELACJE – "Najdłuższa noc w roku"
 8. KONSTELACJE – "We mgle"
 9. DEFTONES – "Pompeji"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane