Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wirtualne podróże, czyli palcem po ekranie
Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by nie wychodząc z domu, zwiedzić cały światFoto: shutterstock.com

Dziś dzięki internetowi niewiele potrzeba, by – nie wychodząc z domu – przejść się ulicami Paryża, z bliska zobaczyć Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a nawet udać się w kosmos. Mija 15 lat, od kiedy widoki pierwszych miejsc stały się dostępne w popularnej przeglądarce. Przez ten czas sfotografowano i umieszczono w niej chyba całą planetę i nie tylko. Gdzie i dlaczego najchętniej podróżujemy wirtualnie? Kiedyś palcem po mapie, dzisiaj kursorem po ekranie. 

Wirtualne podróże ze Street View


Funkcja Street View, z której możemy korzystać dzięki popularnej przeglądarce internetowej, od 2007 roku pozwala nam oglądać widoki z poziomu ulicy i wyświetla wybrane części świata. Jak wspomina Elżbieta Różalska z Google Polska, zaczęło się od pięciu amerykańskich miast.

– W 2007 roku opublikowaliśmy pierwsze zdjęcia ze Street View. Pochodziły one z San Francisco, Nowego Jorku, Las Vegas, Miami i Denver. To było pierwszych pięć amerykańskich miast, które mogliśmy obejrzeć wirtualnie. Od tamtej pory wyposażone w aparaty fotograficzne samochody zrobiły ponad 220 mld zdjęć i pokonały ponad 16 mln km. To mniej więcej tak, jakby ponad 400 razy objechać cały świat dookoła – mówi.

Najczęściej czytane

Które polskie miasta najchętniej odwiedzają internauci?


Jednak dziś to nie amerykańskie miasta cieszą się największą popularnością wśród amatorów wirtualnego podróżowania. Internauci najczęściej odwiedzali w ten sposób Indonezję. W zestawieniu polskich miast najczęściej odwiedzanych wirtualnie Poznań zajął piąte miejsce, za Warszawą, Katowicami, Krakowem i Gdańskiem.

W polskich miastach największą popularnością cieszą się zamki, muzea czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jeśli chodzi o Poznań, wygrał dworzec główny.

– Dworzec Poznań Główny znalazł się wśród 15 najpopularniejszych miejsc w Polsce – informuje Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Z jednej strony jest to faktycznie spore zaskoczenie, ale z drugiej strony jest to dworzec, który obsługuje około 20 mln pasażerów w ciągu roku. Jest jednym z najpopularniejszych dworców w kraju. Podejrzewam, że wielu pasażerów, którzy przyjeżdżają do Poznania, po prostu chce zobaczyć, jak wejść i jak wyjść z tego miejsca. Zresztą wydaje się, że w ogóle względy praktyczne bardzo często decydują o popularności – stwierdza.

Posłuchaj

2:09
Wirtualne podróżowanie. Które miejsca najchętniej odwiedzają internauci? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Google Street View Just Turned 10. Check Out Our New Ride/Google Maps

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Polasik
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 7.46

kr

Polecane