Jak wyglądają stosunki polsko niemieckie? Dr Zaborowski: takich relacji nie mamy z żadnym innym krajem w UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau we wtorek złożył roboczą wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się m.in. z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji na Ukrainie oraz polityki rządu federalnego wobec Rosji.

Gość "Trójkowego Komentarza Dnia" dr Marcin Zaborowski odnosząc się do tej wizyty, skomentował jak wyglądają aktualne stosunki na linii Warszawa-Berlin. - To są relacje, jak wiadomo, historycznie skomplikowane, natomiast na poziomie praktycznym są bardzo dobre - ocenił.

Stosunki polsko niemieckie

Jak dodał, pod względem działalności w Unii Europejskiej "Polska bardzo często miała wsparcie ze strony Niemiec, ale też Polska wspierała Niemcy np. w rożnego rodzaju negocjacjach związanych z obciążeniami budżetowymi".

- Tak że czasami używamy retoryki konfliktu, ale w istocie to są relacje, których na poziomie międzyrządowym, międzyministerialnym czy międzydepartamentalnym nie mamy z żadnym innym krajem w Unii Europejskiej. Mamy bardzo częste i bliskie konsultacje - podkreślił.

Niemcy wobec wojny na Ukrainie

Gość audycji odniósł się także do stanowiska, jakie władze Republiki Federalnej Niemiec mają wobec trwającej rosyjskiej wojny na Ukrainie. - Wydaje się, że pewna duża część elit niemieckich rozumie to zagrożenie i - co jest rzeczą bardzo budującą - niemiecka opinia publiczna w bardzo jasny i twardy sposób wspiera Ukrainę - wskazał.

Dodał jednak, że "nie ma się co oszukiwać, ponieważ to jednak czyni pewnego rodzaju różnicę, czy się graniczy bezpośrednio z Ukrainą, czy z Polską". - Im bliżej się jest tego źródła zagrożenia, tym poziom zrozumienia dla naszych ukraińskich braci jest po prostu innego typu - podkreślił.

Dr Marcin Zaborowski wskazał ponadto, że "pewna część elit niemieckich potrafi i może sobie pozwolić na komfort zignorowania wojny czy też nieodczytania potrzeby pilnej bezpośredniej pomocy dla Ukrainy".

Posłuchaj

9:55
Dr Marcin Zaborowski: relacje polsko-niemieckie na poziomie praktycznym są bardzo dobre ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: dr Marcin Zaborowski (redaktor naczelny "Res Publica Nowa", były dyrektor PISM)
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 18.10

ng

Polecane