Prezydent Duda i premier Morawiecki na forum w Davos

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prezydent Duda i premier Morawiecki na forum w Davos
Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w DavosFoto: PAP/Radek Pietruszka

Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, z udziałem nie tylko ekonomistów, ale i polityków. Jest oczywiste, że głównymi tematami są napaść na Ukrainę, sojusznicza solidarność wobec agresywnej polityki Rosji, układ bezpieczeństwa po wojnie oraz dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO. Polskiej delegacji przewodniczą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Podczas spotkania z mediami prezydent podkreślił, że temat rosyjskiej napaści na Ukrainę "dominuje całkowicie" na tym spotkaniu. – To jest temat, który nawet jeżeli nie jest w tytule, to natychmiast pojawia się merytorycznie na każdym z paneli – wskazał. Zaznaczył, że wierzy w to, że "świat sobie z tym poradzi". – O tym właśnie tu dyskutujemy, to są te najważniejsze tematy, o tym rozmawialiśmy na pierwszym panelu, na którym byłem, właśnie na temat spojrzenia na przyszłość świata i co się będzie działo. Ja mówiłem właśnie o sytuacji na Ukrainie, o moich osobistych ocenach tej sytuacji, jak również ocenie potencjalnego wpływu, jaki agresja rosyjska na Ukrainę, wojna może wywrzeć na nawet najbliższą przyszłość Europy – relacjonował Andrzej Duda.

Podkreślił, że mówił o problemach związanych z ukraińskim rolnictwem, które zapewnia większość dostaw zbóż, słonecznika i oleju słonecznikowego do krajów chociażby północnej Afryki.

Prezydent przekazał, że we wtorek spotkał się również z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. – Rozmawialiśmy o problemach oczywiście związanych z wojną na Ukrainie, pan przewodniczący dziękował mi za polski wkład i polską pomoc, bo rzeczywiście Polska dziś, jako ten kraj, który graniczy z Ukrainą, stanowi ogromne wsparcie dla działań Czerwonego Krzyża na Ukrainie – powiedział Duda. Podkreślił, że pytał Maurera przede wszystkim o to, jaka jest sytuacja w miejscach, gdzie przebywają obecnie przedstawiciele Czerwonego Krzyża. – Przewodniczący poinformował mnie, że ma tam 750 ludzi, którzy cały czas, właściwie 24 godziny na dobę, pracują na obszarach najbardziej kryzysowych" – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zapytał też Maurera o sytuację jeńców. – Przede wszystkim (...) pytałem o jeńców, którzy zostali wzięci przez Rosjan w Azowstalu, jaki jest los tych żołnierzy, czy Czerwony Krzyż ma ich, że tak powiem, pod swoją obserwacją, opieką – wyjaśnił i dodał, że nie może ujawniać szczegółów tej rozmowy. – Bardzo prosiłem przewodniczącego, to mogę powiedzieć, o to, by w szczególny sposób obserwowali tę sytuację i w szczególny sposób zabiegali o możliwość kontaktu z tymi żołnierzami i (...) możliwość uwolnienia ich czy też wymiany za jeńców rosyjskich, którzy znajdują się dziś w rękach ukraińskich – zaznaczył.

– Polska jest rozwiniętą gospodarką i mamy nadal apetyt na dalszy wzrost i chcemy rozwijać się szybko. Jesteśmy gotowi, by podkręcić tempo jeszcze bardziej – powiedział we wtorek Mateusz Morawiecki, inaugurując panel w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. Premier, powołując się na raporty McKinseya, zaznaczył, że Polska należy do grupy zorganizowanych technologicznie krajów. – Cyfrowa gospodarka w regionie rosła o blisko 8 proc. rocznie, a od stycznia do maja 2020 roku to tempo było dwukrotnie szybsze, osiągnęło poziom 14,2 proc. w Polsce – dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał też, że ostatnio w Polsce Google zainwestował blisko 1 mld dolarów. – Światowi przywódcy technologiczni widzą, że polscy specjaliści znajdują się wśród najlepszych na świecie – podkreślił.

Jak mówił premier, niektórym się wydaje, że wojna na Ukrainie może zakłócić rozwój Polski. – Zapewniam, że nie pozwolimy, by odebrano nam to, nad czym pracowaliśmy przez ostatnie 30 lat. Polska jest nie tylko krajem perspektyw rozwojowych, lecz również bramą na Wschód – zauważył szef rządu. Podkreślił, że 30 lat temu Zachód wyciągnął do nas rękę, dziś polskim obowiązkiem jest wyciągnięcie dłoni do Ukrainy. – Inwestowanie w Polsce oznacza znacznie więcej niż zapewnione zyski. Jest to głównie inwestycja w stabilność i bezpieczeństwo całego Zachodu – stwierdził szef rządu.

Premier powiedział, że rola Polski w Davos polega na tym, by podtrzymać świadomość i wiedzę na temat tego, co dzieje się na Ukrainie, nt. zbrodni wojennych, ludobójstwa, ale także na tym, by podtrzymać jedność Zachodu. – Porażki, które napotyka Putin na Ukrainie, wskazują na moment zwrotny w historii Europy i świata. Tak jak nigdy wcześniej, możemy być pewni, że solidarność całego demokratycznego świata może zmienić historię, możemy obronić się wszyscy, pomóc Ukrainie pokonać Rosję i przywrócić pokój, dobrobyt i demokrację na Ukrainie – zaznaczył Morawiecki.


Posłuchaj

3:28
Wojna na Ukrainie głównym tematem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Karol Darmoros
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 16.16

IAR/pr

Polecane