Intrygujące nowości i powrót do klasyki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Intrygujące nowości i powrót do klasyki
L.A.S.Foto: mat. pras./Marta Pruska

To wydanie "Naszej tonacji" było świetną okazją, by zapoznać się z twórczością oryginalnych młodych artystów, takich jak Raduga czy K-Essence. Zabrzmiały też dźwięki nowych utworów m.in. Joanny Vorbrodt oraz Jacka Lachowicza alias L.A.S.

"Raduga" to po rosyjsku "tęcza" i właśnie od "tęczowych dźwięków" rozpoczął audycję Radosław Okrasko. Pochodziły one z debiutanckiego albumu mazowieckiego kwartetu, który pierwszy koncert dał niespełna rok temu. "Wielobarwność i niepokój wyrażone przez miks post punka i falowych brzmień. Rytm i melodia to to, co kochamy najbardziej" – tak Raduga opisuje swoje dokonania. – Ta płyta zasługuje na większą popularyzację – stwierdził gospodarz "Naszej tonacji", prezentując dwa utwory grupy.

K-Essence to muzyczny projekt, za którym stoi wokalista, muzyk i producent Bartosz Księżyk. O tym, w jakich rejonach należy poszukiwać jego muzycznych inspiracji, świadczy wydana w 2020 roku płyta z coverami, na której znalazły się utwory z repertuaru m.in. Davida Bowie, Lany Del Rey, PJ Harvey oraz formacji T. Rex. Natomiast tematykę tekstów K-Essence można z grubsza wywnioskować z opisu zaprezentowanej w audycji piosenki "Opium": "Utwór mówi o pożądaniu i pragnieniu oswojenia części własnej natury, która jest nieusuwalna i która stanowi o jej esencji, ale jest też bardzo niszcząca".

Pod szyldem L.A.S. tworzy Jacek Lachowicz, muzyk znany z zespołów Ścianka i Lenny Valentino. Jego nowy kawałek "Kiedy kłamiesz" pochodzi z minialbumu "Upadek", który jest pilotem pełnowymiarowej płyty tego artysty. Do premiery kolejnego longplaya szykuje się także dobrze znana słuchaczom Trójki Joanna Vorbrodt. Na płycie "Korytarze" znajdą się jej kompozycje do tekstów współczesnych polskich poetów. Będzie to "połączenie poetyckich tekstów i wysmakowanych dźwięków, które stało się już znakiem rozpoznawczym tej artystki", jak stwierdził Radosław Okrasko, zapowiadając tytułowy utwór z albumu.


Posłuchaj

48:55
Morze nowej muzyki z tęczą w tle (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. RADUGA – "Na mchu"
 2. RADUGA – "Oddech"
 3. K-ESSENCE – "Opium"
 4. A.S. – "Kiedy kłamiesz"
 5. FORMACJA NIEŻYWYCH SCHABUFF – "Ludzie są fajni" (L.A.S. remix)
 6. HARLEM – "Jestem tu"
 7. LUBLIN STREET BAND – "Jestem tu"
 8. LEEPECK – "Carla (Hepi jestem tu)"
 9. ZBIGNIEW WODECKI – "W czwartek wygrasz ty"
 10. JOANNA VORBRODT – "Korytarze"
 11. LUSTRO – "Jestem tu"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc


Polecane