Jarmużek / Pakowska – pieśni dziadowskie i Rihanna

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jarmużek / Pakowska – pieśni dziadowskie i Rihanna
Jarmużek / Pakowska w kapuścieFoto: Ola Bodnaruś

Choć ich muzyczne serca biją ostatnio w rytm muzyki ludowej Dolnego Śląska, nie ukrywają podziwu dla piosenek Rihanny – wrocławski duet Jarmużek / Pakowska zawitał do "Serdecznych dźwięków", by opowiedzieć o swej płycie "Przed skończeniem świata".

Kasia Pakowska na co dzień jest wokalistką zespołu Kosy, natomiast Robert Jarmużek gra na klawiszach w grupie Mikromusic. Wspólnie postanowili sięgnąć do skarbca dolnośląskiego folkloru, czego efektem jest album o tytule zaczerpniętym z tzw. dziadowskiej pieśni, pochodzącej z repertuaru Stanisławy Latawiec. – Kiedy zaśpiewałam ją po raz pierwszy, to poczułam, że to jest przestroga z dawnych czasów do przyszłości, do nas, którzy powinniśmy się nauczyć na błędach naszych rodziców i naszych dziadków, czym na przykład może być wojna. Najwyraźniej wciąż nie wyciągnęliśmy wniosków – mówiła w Trójce wokalistka.

Niepokoić beztroskich, troszczyć się o zaniepokojonych

Pakowska opowiedziała o genezie albumu "Przed skończeniem świata". – Te pieśni z Dolnego Śląska są wyrazem naszych własnych muzycznych poszukiwań, które są związane z poszukiwaniem swojej tożsamości. Jakie są nasze korzenie? Dlaczego dokonujemy takich, a nie innych wyborów? Myślę, że sposób, w jaki żyjemy i w jaki siebie poznajemy, ma ogromny wpływ na muzykę, którą potem wykonujemy.

Wokalistka zwróciła uwagę na drugie dno, jakie odnalazła w dziadowskich pieśniach. – W tych pieśniach najbardziej urzeka mnie nie tylko melodia i liryka, ale także pewna powinność śpiewaka, który je wyśpiewuje. Śpiewak ludowy ma niepokoić beztroskich i troszczyć się o zaniepokojonych – mówiła rozmówczyni Mateusza Krautwursta.

Artystka odniosła się też do znaczenia apokaliptycznie brzmiącego tytułu albumu. – Wydaje mi się, że jesteśmy w trakcie obserwowania, jak różne znajome nam sytuacje i ludzie przemijają na naszych oczach. Ostatni ludowi śpiewacy, pamiętający tradycje wspólnego śpiewu, który nam towarzyszył w różnych codziennych sytuacjach, odchodzą bezpowrotnie, zabierając ze sobą pieśni i rzadko kiedy mając wokół siebie kontynuatorów.

źródło: YouTube / Jarmużek / Pakowska

Rihanna i jej świetne piosenki

Goście "Serdecznych dźwięków" zapewniali, że ich płyta – choć okraszona brzmieniami jazzu i nowoczesnej elektroniki – nie była obliczona na jakikolwiek sukces komercyjny. Nie znaczy to jednak, że są przeciwni muzyce popularnej, o czym świadczy ich wspólna słabość do piosenek Rihanny. – Uważam, że to są świetne utwory, o czym można się przekonać, słuchając coverów, których pełno jest w sieci. Słychać, jak świetnie są to napisane piosenki. Gratuluję ich autorom – mówił Robert Jarmużek.

Kasia Pakowska również przyznała, że dokonania megagwiazdy rodem z Barbadosu są bliskie jej sercu. – Choć początkowo jej głos nie przemawiał do mnie, to z czasem się do niego przyzwyczaiłam. Być może dlatego, że bardzo podobają mi się jej utwory.


Posłuchaj

49:48
Jarmużek / Pakowska – pieśni dziadowskie i Rihanna (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Jarmużek / Pakowska – "Przed skończeniem świata"
 2. Jarmużek / Pakowska – "Czerwień jak maki"
 3. Becca Stevens – "Queen Mab"
 4. Jamie Cullum – "Don't Stop the Music"
 5. Unknown Mortal Orchestra – "That Life"
 6. Kosy – "Ruta"
 7. Mikromusic feat. Piotr Rogucki – "Operacja na otwartym sercu"
 8. Esperanza Spalding – "Good Lava"
 9. Vincent – "Marrow"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 23.07

kc

 

Polecane