Mariusz Marszałkowski: musimy szukać alternatyw dla dostaw gazu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wypowiedzenie umowy dotyczącej gazociągu jamalskiego ma przygotować podwaliny do zmiany właścicielskiej tego gazociągu, aby Polska mogła w pełni nim zarządzać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mariusz Marszałkowski, ekspert ds. energetyki.

13 maja polski rząd przyjął uchwałę w sprawie wypowiedzenia porozumienia z Rosją dotyczącego budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji  poinformowała 23 maja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Uchwała dotyczy wypowiedzenia porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski, które podpisano w Warszawie 25 sierpnia 1993 roku. Porozumienie było wielokrotnie aneksowane, ostatni protokół o wniesieniu zmian podpisano między przedstawicielami Polski i Rosji 29 października 2010 roku.

– Wypowiedzenie umowy dotyczącej gazociągu jamalskiego ma przygotować podwaliny do zmiany właścicielskiej tego gazociągu, aby Polska mogła w pełni nim zarządzać – powiedział Mariusz Marszałkowski.

Rynek gazu może być trudny

 Rosjanie już chyba całkowicie przekreślili tranzyt gazu przez terytorium Polski  podkreślił gość Trójki.  Taka sytuacja nie miała wcześniej miejsca, musimy szukać alternatyw dla dostaw gazu. Rynek może być trudny, bo inne państwa też będą poszukiwały gazu, a liczba dostawców jest ograniczona  dodał.

Jak zaznaczył, "Polska jest stosunkowo dobrze przygotowana do kryzysu związanego z gazem, ale nie da się wykluczyć problemów jesienią i zimą".

Rosyjski gaz a państwa UE 

Na pytanie, dlaczego takie państwa jak Austria, Węgry, Słowacja chcą płacić za gaz w rublach, odpowiedział, że "robią to dlatego, że nie mają takiego komfortu jak my i z dnia na dzień nie mogą porzucić dostaw z Rosji".

 Myślę, że nie będzie unijnego porozumienia w sprawie gazu  podsumował.


Posłuchaj

9:14
Mariusz Marszałkowski o wypowiedzeniu umowy dotyczącej gazociągu jamalskiego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Mariusz Marszałkowski (ekspert ds. energetyki, biznesalert.pl)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 18.10

Polecane