Patriotyzm, poezja i działalność społeczna. Nieprzeciętna Maria Konopnicka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Patriotyzm, poezja i działalność społeczna. Nieprzeciętna Maria Konopnicka
Karoli & Pusch. Fotografia Teatrów Rządowych, Maria Konopnicka, pisarka, portret, 1882-1890, Muzeum Narodowe w Krakowie Foto: Domena publiczna/CC0

Oddana patriotka, aktywnie działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. 180 lat temu urodziła się Maria Konopnicka. Trwają obchody roku autorki. Czym wyróżnia się literatura Konopnickiej? 

  • Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. 23 maja obchodzimy 180. rocznicę urodzin poetki. 
  • Talentem Marii Konopnickiej zachwycał się sam Henryk Sienkiewicz. W swojej twórczości pochylała się nad losem biednych i wykluczonych. Jednocześnie swoim stylem życia wzbudzała wiele kontrowersji.
  • Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce.

Twierdziła, że literatura powinna podejmować aktualne problemy. Swoim trybem życia wzbudzała wiele kontrowersji. 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej. 23 maja roku obchodzimy 180 rocznicę jej rodzin. Kim była wybitna autorka? 

– Była poetką, która wzywała, apelowała, pokazywała złe strony świata i ideały ogólnoludzkie. Dla Polaków była dodatkowo głosem patriotyzmu i sumienia – powiedział w Trójce profesor Tadeusz Budrewicz, literaturoznawca z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Myśli, które przykazywała w wierszach, stawały się własnością ogółu – dodał. 

– Wyrosłam pod skrzydłami Marii Konopnickiej. Urodziłam się na Suwalszczyźnie i wychowałam na jej wierszach. Czuje się przez czas z nią zwiana. Zaczęłam pisać do niej listy. To rozmowy i wymiana myśli poetki pozytywistycznej z poetką współczesną. Pisałam to, co czułam w danej chwili. Przez dziesięć lat powało ponad sto listów, które zostały wydane – powiedziała doktor Teresa Kaczorowska, pisarka.

Posłuchaj

3:34
Patriotka, poetka, działaczka - 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Maria Konopnicka 

Maria Konopnicka przyszła na świat 23 maja 1842 roku w Suwałkach, w rodzinie prawnika i miłośnika literatury Józefa Wasiłowskiego. Jako nastolatka podjęła naukę na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, znaną później jako Elizę Orzeszkową. Wraz z koleżanką lubiła deklamować poezję, szczególnie zakazanych poetów, m.in. Adama Mickiewicza. Znajomość ze szkolnej ławki przerodziła się w przyjaźń na całe życie.

Krótko po ukończeniu szkoły wyszła za mąż za ziemianina Jarosława Konopnickiego. Małżeństwo jednak nie było udane. Dziesięć lat po ślubie, Konopnicka postanowiła odejść od męża i wyjechać do Warszawy. Od tego czasu sama wychowywała szóstkę dzieci. W stolicy związała się z konspiracyjnym ruchem niepodległościowym.

Czytaj także:

Nie tylko "Rota"

W swoich utworach podejmowała tematykę społeczną i patriotyczną. Pochylała się nad losem ludzi biednych i wykluczonych. Interesowała się sytuacją osób pozbawionych środków do godnego życia. Postulowała, że literatura powinna podejmować aktualne tematy społeczne, a bohaterowie powinni być postaciami wziętymi z życia codziennego. Sama często brała udział w różnych akcjach dobroczynnych.

Literackie ciekawostki #8. Maria Konopnicka / Biblioteka Kościan

Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim. Jej pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 11.30

PR24 Historia/IAR/zch

Polecane