Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie. Piotr Trudnowski: postawa polskich władz jest pionierska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Komentując w Programie 3 Polskiego Radia wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, prezes Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski oceniał, że od początku wojny postawa polskich władz jest "pionierska" i zwracał uwagę, że również "stronie ukraińskiej zależy na tym, aby pokazywać wyjątkową rolę Polski we wspieraniu Ukrainy". Gośćmi audycji byli również politolog prof. Kazimierz Kik, ekspert ds. geopolityki Krzysztof Wojczal oraz dr Szymon Kardaś z OSW.

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Kijowie, gdzie wygłosi orędzie w Radzie Najwyższej. Będzie to pierwsze od wybuchu wojny wystąpienie głowy obcego państwa w ukraińskim parlamencie. Stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie został powiadomiony sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

"Konsekwentna kontynuacja kursu pomocy"

Dr Szymon Kardaś zaznaczył, że "to jest naprawdę ważna wizyta". – Ona wpisuje się w cały ciąg działań dyplomatycznych i nie tylko, podejmowanych wobec Ukrainy w tracie trwającej wojny z Rosją, ale także wcześniej – powiedział ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich

– Mamy do czynienia z konsekwentną kontynuacją kursu wspierającego aspiracje ukraińskie w kwestii integracji z szeroko rozumianym światem zachodnim. To, że dochodzi do kolejnej wizyty w trakcie trwającej wojny, ma niezwykłe znaczenie, to pokazuje, że nie zmienia się kurs wsparcia – podkreślił.

Prof. dr hab. Kazimierz Kik zwrócił uwagę na fakt, że można wymienić kilka elementów w tej kwestii. – Po pierwsze wojna na Ukrainie przechodzi decydujący moment: albo doprowadzi to do sukcesu ukraińskiego, albo armia ukraińska zostanie do tego stopnia zmęczona, że perspektywa będzie zupełnie inna – mówił politolog.

Gość radiowej Trójki wskazał, że "jest to też pewna konsekwencja polityki w Europie Środkowo-Wschodniej". – Pamiętajmy o tym, że to Polska była inicjatorem Partnerstwa Wschodniego, czyli nakierowania się integracji europejskiej na Europę Wschodnią, w związku z tym to Polska może uważać się za organizatora Europy Wschodniej – zaznaczył prof. Kazimierz Kik.

"Pionierska postawa polskich władz"

Piotr Trudnowski powiedział, że "wizyta jest istotna, dlatego że od początku wojny postawa polskich władz jest pionierska". – Pokazuje, że również stronie ukraińskiej zależy na tym, aby pokazywać wyjątkową rolę Polski we wsparciu Ukrainy, co rzeczywiście tworzy potencjał do tego, że polska pomoc nie zostanie zapomniane przez Ukraińców i będzie tworzyło dobry potencjał dla relacji polsko-ukraińskich – ocenił ekspert ds. geopolityki.

Krzysztof Wojczal podkreślił, że "to jest pierwsza wizyta od wybuchu wojny na pełną skalę, co dodatkowo podkreśla polskie starania w zakresie budowania relacji i pomocy Ukrainie".

– Wizyta przyczyni się też do tego, co będzie działo się po wojnie. Już teraz widać, że w społeczeństwie ukraińskim istnieje taki honorowy dług wobec Polaków, czyli ta karta antypolska, która była dostrzegana w polityce ukraińskiej jeszcze niedawno, będzie w tej chwili bardzo marginalna – stwierdził ekspert ds. geopolityki.

To już druga wizyta polskiego prezydenta na Ukrainie od wybuchu wojny. Poprzednio gościł on w Kijowie w połowie kwietnia.


Posłuchaj

53:18
Prof. Kazimierz Kik, dr Szymon Karaś, Piotr Trudnowski, Krzysztof Wojczal o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Barłomiej Graczak 
Goście: prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Szymon Kardaś (politolog, Ośrodek Studiów Wschodnich), Piotr Trudnowski (prezes Klubu Jagiellońskiego), Krzysztof Wojczal (ekspert ds. geopolityki, prawnik)
Data emisji: 22.05.2022
Godzina emisji: 10.05

IAR/nt/pr

Polecane