Centrum Kultury w Lublinie. Miejsce, w którym można się otworzyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Centrum Kultury w Lublinie. Miejsce, w którym można się otworzyć
Centrum Kultury w LublinieFoto: mat. promocyjne

Tym razem gośćmi Redbada Klynstry-Komarnickiego są dramaturg i reżyser Daniel Adamczyk oraz poeta Rafał Rutkowski, reprezentujący największe centrum kultury na Lubelszczyźnie.

"W Centrum Kultury, naszym domu wyobraźni, chcemy mądrze zarządzać talentami ludzkimi oraz stworzyć dogodne warunki do twórczości artystycznej, edukacji oraz prezentacji sztuki i działań artystycznych. Chcemy być otwarci na nowe osoby, nowe projekty i zjawiska. Wierzymy, że nie zabraknie nam odwagi w podejmowaniu twórczego ryzyka" - czytamy na stronie Centrum Kultury w Lublinie. 

Idea otwartego centrum

– W naszym ośrodku kultura jest w centrum, a on sam leży w centrum miasta, nazwa jest więc nieprzypadkowa. To największe centrum kultury na Lubelszczyźnie i wielki zbiór wielkich osobowości – podkreśla dramaturg i reżyser Daniel Adamczyk.

Czytaj także:


– To miejsce bardzo otwarte, może do nas przyjść każdy, kto interesuje się literaturą czy muzyką, zostać krócej lub dłużej. Słowo centrum powoduje, że człowiek się otwiera, że jego wyobraźnia kursuje, że może poczuć się na miejscu – dodaje poeta Rafał Rutkowski.

Dom i drzewo

Jak podkreśla Daniel Adamczyk, specyfika lubelskiego Centrum Kultury polega na tym, że ta instytucja funkcjonuje jak rodzina, gdzie nie brakuje spotkań we wspólnej przestrzeni, twórczych rozmów na korytarzu czy w kawiarni, ale każdy ma też swój pokój, w którym może się zamknąć, by pracować w skupieniu. – Ja bym to porównał nie tyle do pokoju, ile do drzewa. Każdy z nas ma swoją gałąź i staramy się robić wszystko, żeby to drzewo się rozrastało – dodaje Rafał Rutkowski.

Z gośćmi Trójki rozmawiamy również o tym, jak wygląda dzień pracy poety, który prowadzi księgarnię, oraz reżysera i dramaturga, który opiekuje się czytelnią. Poruszamy też kwestie dotyczące wagi słów, pasji tworzenia, sposobu rozumienia i pogłębiania sztuki.

Posłuchaj

1:44:20
O działalności Centrum Kultury w Lublinie (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Goście: Daniel Adamczyk (dramaturg i reżyser), Rafał Rutkowski (poeta)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 12.06

Polecane