Sprzedaż MOL-owi stacji Lotosu. Prof. Zybertowicz: Węgrzy nie narzucą swoich cen polskim kierowcom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Zrobiliśmy wymianę zasobów w przypadku węgierskiego MOL-a. Oni będą mieli pewną liczbę stacji w Polsce, a my na Węgrzech. Węgrzy nie narzucą swoich cen polskim kierowcom - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi Beaty Michniewicz w "Śniadaniu w Trójce" byli też: Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że fuzja Orlenu i Lotosu wzmocni Polskę. Jego zdaniem dzięki niej mamy dzisiaj jedną z najniższych stawek na paliwo w Europie. Obecnie Orlen musi pozbyć się części aktywów Lotosu, wypełniając warunki zgody na przejęcie firmy postawione przez Komisję Europejską. 

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia decyzjami Saudi Aramco ma kupić trzydzieści procent udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. W ten sposób PKN Orlen realizuje warunki fuzji postawione przez Komisję Europejską.

Od kilku dni sprawa sprzedaży stacji Węgrom budzi kontrowersje po stronie opozycji.

Polscy kierowcy na tym nie ucierpią   

- Analiza strategiczna wykazała, że potrzebujemy zbudować potężny podmiot, który z jednej strony będzie graczem międzynarodowym, z drugiej strony będzie w stanie wyłożyć duże środki na badania nowych technologii, żeby sprostać wyzwaniom rewolucji cyfrowej - odniósł się do fuzji Orlenu i Lotosu prof. Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta. Jeśli chodzi o sprzedaż udziałów w rafinerii Lotosu węgierskim sojusznikom, mówił, że zrobiliśmy wymianę zasobów z węgierskim koncernem. - Ta liczba stacji nie da MOL-owi szans na manipulowanie cenami na większą skalę - zaznaczył. 

Bartosz Kownacki z PiS dodał, że dzięki fuzji Orlenu i Lotosu powstanie gigantyczny podmiot, który będzie graczem na arenie międzynarodowej. - Wpuścimy Saudyjczyków i wejdziemy na inne rynki - zaznaczył Kownacki.  

Kierwiński: rząd oddaje stacje agentom Putina

Sprawę w "Śniadaniu w Trójce" ostro krytykował Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej.

- Agentom Putina oddaje się czterysta stacji w Polsce. Nie wiem, czy to skrajna głupota, czy celowe działanie na szkodę polskiego interesu. W czasach, kiedy Putin atakuje naszego sąsiada, polski rząd przekazuje stacje, które mogą być narzędziem oddziaływania na polską gospodarkę. To jest transakcja, która wzmacnia sojuszników Putina - mówił Kierwiński.

Zmiany w Sądzie Najwyższym

Goście "Śniadania w Trójce" skomentowali też poprawki w prezydenckim projekcie zmian w SN. Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy mówił, że nikt z Lewicą nie chciał nawet o tym dyskutować. - Nie wszystkie "kamienie milowe" zostały zlikwidowane. Nie ma pełnej likwidacji sędziów Izby Dyscyplinarnej - podkreślał Gawkowski w kontekście narzuconych przez Komisję Europejską warunków niezbędnych do tego, aby Unia odblokowała pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. 

Z kolei Bartosz Kownacki podkreślił, że przyjęcie prezydenckiego projektu zmian w SN będzie testem dla Komisji Europejskiej czy w ogóle chce ona współpracować z PiS.

Posłuchaj

47:13
Bartosz Kownacki, Krzysztof Gawkowski, prof. Andrzej Zybertowicz, Marcin Kierwiński o fuzji Orlenu i Lotosu oraz sprzedaży stacji Węgrom (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (KO), Bartosz Kownacki (PiS), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 21.05.2022
Godzina emisji: 9.10

ASP

Polecane