Szwedzka i fińska droga do NATO. Co to znaczy dla Polski?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szwedzka i fińska droga do NATO. Co to znaczy dla Polski?
W ubiegłym roku Polacy pobili wszelkie rekordy w zakupie broni palnej - informuje "Rzeczpospolita". Według informacji dziennika 31 grudnia w Polsce zarejestrowanych było 658,4 tys. sztuk broni. To o 70,5 tys. więcej niż rok wcześniejFoto: Shutterstock/Robert Przybysz

– Z naszego punktu widzenia, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to pojawienie się takich członków NATO jak Szwecja i Finlandia ma ogromne znaczenie nie tylko dlatego, że oba kraje mają przyzwoite armie i dobre floty, Szwedzi mają ciekawy bardzo przemysł zbrojeniowy i duże możliwości w tym zakresie – zwraca uwagę prof. Romuald Szeremietiew.  

Gość "Klubu Trójki" odniósł się do zadanego mu w czwartek na jednym z portali pytania o to, czy Rosja zaatakuje Finlandię. Ocenił, że taki rozwój wypadków, w oparciu o zdrowy rozum, nie jest możliwy. – Ale powiedziałem, że zdrowy rozum, jeśli chodzi o Rosję, często zawodzi, bo okazuje się, że Rosjanie nie postępują tak, jak nam Europejczykom czy Polakom podpowiada zdrowy rozsądek. Tak było z wojną na Ukrainie. Bardzo wielu komentatorów uważało, że jej nie będzie. Sam, obserwując siły, jakie Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą, i wiedząc jakim potencjałem dysponuje armia ukraińska, uważałem, że Putin ma za małe siły, żeby się awanturować, więc też uważałem, że wojny nie będzie – przyznaje prof. Romuald Szeremietiew.

Finlandia i Szwecja w NATO. Głębokie zmiany społeczne

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Ambasadorzy obu krajów przekazali stosowne dokumenty na jego ręce w głównej siedzibie NATO w Brukseli. - Cieszę się ze złożenia wniosków o dołączenie do NATO przez Finlandię i Szwecję. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w NATO wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedział Stoltenberg w trakcie ceremonii.

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO dwóch północnoeuropejskich państw jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Oba kraje były neutralne w czasie zimnej wojny i ich decyzje to jedna z najważniejszych zmian w architekturze bezpieczeństwa Europy od dziesięcioleci. Odzwierciedlają one przemiany opinii publicznej w krajach nordyckich po rosyjskiej inwazji - wskazuje agencja Reutera.

Posłuchaj

48:27
Wyzwania i zmiany w obronności Polski i Paktu Północnoatlantyckiego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: prof. Romuald Szeremietiew (były szef MON, były wykładowca w Akademii Obrony Narodowej)
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 21.09

IAR/gs

Polecane