25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie
Jak ocenia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, woda jest nam bliska i daleka jednocześnie, korzystamy z niej na co dzień, ale mało o niej wiemyFoto: Shutterstock/Photodiem

Obserwacje kropli wody pod mikroskopem i za pomocą smartfona, konstruowanie łodzi i filtrów, a nawet... chodzenie po wodzie. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Woda jest interesująca, bo w wodzie zaczęło się życie i występuje na Ziemi w różnych postaciach - zapraszała w Trójce Katarzyna Nowicka z CNK. 

  • Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego jest woda i związane z nią fascynujące zjawiska. Organizatorzy przygotowali nawet specjalny 6-metrowy basen, na którym będzie można się przespacerować po wodzie bez zamoczenia nogawek. 
  • Początek w sobotę od godziny 11 nad Wisłą, przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 
  • Wydarzenie trwa do godziny 20 i nie potrzeba na nie żadnych biletów ani wejściówek. 

Jedną z wyjątkowych atrakcji będzie możliwość zagrania w tenisa… bańką mydlaną. – Bańka w końcu składa się z wody, a przy okazji można porozmawiać o napięciu powierzchniowym. Będziemy na pewno robić takie kultowe eksperymenty z wodą, które wszyscy znamy, ale jednocześnie bardzo je lubimy, jak np. nurek Kartezjusza, każdy będzie mógł go zatopić – zapowiada gość "Trójki do trzeciej". 

Dlaczego woda? 

Co wypłynęło na decyzję o takim właśnie wyborze tematu przewodniego? – Woda jest nam bliska i daleka jednocześnie. Lubimy popatrzeć na nią chociażby dla relaksu, ale z drugiej strony jest też czymś oczywistym, co zawsze jest wokół nas. Mamy ją w kranie, myjemy się nią, pijemy, gotujemy z użyciem wody. Jest dla nas taka banalna, a przy tym jest fascynująca z różnych naukowych przyczyn. Interesuje i fizyków, i chemików, i biologów, bo to w wodzie zaczęło się życie. Woda jest też bardzo ciekawa pod względem stanu skupienia, bo występuje na Ziemi jako substancja, która może być zarówno parą wodną, czyli gazem, lodem, czyli ciałem stałem, jak i wodą, a więc płynem – mówi Katarzyna Nowicka, odnosząc się to zmiennych właściwości monotlenku diwodoru. 

 Czytaj także:

Co, gdzie, kiedy?

25. edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 maja, w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy Bulwarach Wiślanych. Jak przypomina rozmówczyni Witolda Lazara, nie są potrzebne żadne bilety czy wejściówki. Na wydarzenie może przyjść każdy o dowolnej porze. – Można przyjść, kiedy się ma na to ochotę. Będziemy się bawić do godz. 20.00 – zachęca Katarzyna Nowicka. 

Stanowiska naukowe i namioty piknikowe będą umieszczone w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. 

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Przygotowane eksperymenty będą przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Będzie można obserwować życie w kropli wody, budować statki i filtry wody. – Nasza sala audytoryjna zmieni się w scenę, gdzie będą się odbywały pokazy naukowe. Specjaliści będą opowiadać o wodzie, będziemy obalać mity i przywoływać fakty związane z wodą. Zastanowimy się nad tym, jak zmniejszyć swój własny ślad wodny, bo dotyczy nas już nie tylko ślad węglowy. Ślad wodny jest równie ważny, więc będziemy także myśleć o naszych przyzwyczajeniach – zapowiada gość Trójki. Jak dodaje, wśród omawianych zjawisk pojawią się też fale, w tym tzw. samotne…  

Posłuchaj

9:37
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – fascynujące eksperymenty i tajemnice wody (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia w Trójce

Z Pikniku Naukowego nadawać będą anteny Polskiego Radia, w tym Trójka. Przebieg wydarzenia będziemy relacjonować w serwisach informacyjnych (10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00), w audycjach "Bed and breakfast" (8.00-9.00), "LPT po godzinach" (10.00-12.00). Na miejscu będą nasi reporterzy: Monika SuszekPaweł TurskiPaweł WorobiejMichał Kowarski. 

W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję zatytułowaną "Trójka na Pikniku Naukowym" poprowadzą Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk

Zapraszamy również do Strefy Relaksu Polskiego Radia, w której gry i zabawy (m.in. koło fortuny) poprowadzą Katarzyna Stoparczyk i Katarzyna Siewruk (16.00-18.00).

Piknik Naukowy 2022 | WODA/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Katarzyna Nowicka (Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 13.24

gs


Polecane