Szczęście, zdrowie i spokój. Wystarczy wstawać wcześnie by je osiągnąć?
2022-05-22, 11:05 | aktualizacja 2022-05-22, 22:05
Polska psychofizjolog z Uniwersytetu Warszawskiego przebadała 10 tys. Polaków i udowodniła, że osoby, które wstają wcześnie rano, są szczęśliwsze, spokojniejsze i zdrowsze. Jak nauczyć się wczesnego wstawania? Czy można zapanować nad wewnętrznym zegarem biologicznym?
Profesor Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, i doktor Joerg Huber, brytyjski naukowiec, przebadali łącznie 10 tys. Polaków oraz ponad tysiąc Brytyjczyków. Jak dowiedli w swoich badaniach, poranny rytm funkcjonowania jest dla człowieka bardziej korzystny.
– Osoby dorosłe powinny spać średnio siedem godzin dziennie, ale nie dłużej niż dziewięć. Jeśli śpimy krócej, możemy rano mieć problemy z poprawnym funkcjonowaniem – podkreśliła prof. Ewa Olszewska, zajmująca się badaniem snu.
Zmienić się z sowy w skowronka
– Najlepiej stosować metodę małych kroków. Nie robimy od razu ogromnego skoku i zmiany. Powoli starajmy się przesuwać pory snu o 15-20 minut. Kolejną zmianę wprowadzajmy co trzy lub cztery dni. Przestawienie się to stała praca nad sobą. Do tego jest kwestią bardzo indywidualną. Z reguły protest ten zajmuje około ośmiu tygodni – podkreśliła Monika Sójka, psychoterapeuta.
Jak dowiedli naukowcy przeprowadzający badania, osoby z chronotypem wieczornym mają podwyższony poziom lęku. Co za tym idzie, częściej zapadają w depresję i sięgają po używki. Bywa również, że przez prowadzony tryb życia mają kłopoty z systematycznością i uporządkowaniem. Doktor Huber twierdzi, że osoby, które zaczynają dzień przed godziną 7.00 rano, szybciej się organizują, bardziej spełniają się w pracy i na ogół mają niższą masę ciała niż ci, którzy uwielbiają wylegiwać się w łóżku. Wpływa na to m.in. fakt, że z reguły zjadają śniadanie przed wyjściem z domu.
Posłuchaj
***
Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Sobolewski
Autor relacji: Paweł Turski
Data emisji: 20.05.2022
Godziny emisji: 8.09