Jaka jest rola Kościoła w społeczeństwie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka jest rola Kościoła w społeczeństwie?
Papież FranciszekFoto: Shutterstock

Przekonanie, że Kościół usiłuje zawładnąć sferą publiczną, staje się coraz bardziej powszechne. W coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie podnoszą się głosy, że powinna być ona wolna od katolicyzmu. Czy rzeczywiście?

Głową Kościoła katolickiego jest papież. Jednak wypowiedzi Franciszka sprawiają, że wielu katolików dzisiaj czuje się osamotnionych. Jak powinni traktować słowa ojca świętego?

– Jest pewien zamęt wśród katolików, jeśli chodzi o wypowiedzi papieża Franciszka. I ten zamęt, niepokój, a nawet złość, dotyczy szczególnie katolików, którzy mieszkają w Europie Środkowo-Wschodniej: w Ukrainie, Polsce, Litwie czy Słowacji. Jeśli chodzi o inne kraje Europy, Afrykę czy Azję, będzie akceptacja wypowiedzi papieża Franciszka – mówi filozof i etyk, ks. prof. Andrzej Kobyliński. – Dlaczego? Ponieważ nasz region Europy jest specyficzny: dobrze wiemy, czym był komunizm, zbrodnie komunizmu. To tutaj przelano morze krwi w wieku XX, więc spojrzenie Polaków, Litwinów czy Ukraińców jest wyostrzone, jeżeli chodzi o wojnę, imperialną Rosję, politykę Kremla. I dla nas te wypowiedzi są, można tak to ująć, zbyt delikatne. Oczekujemy większego wsparcia i większego zrozumienie ze strony papieża czy Watykanu – tłumaczy.

Czy papież nie jest też trochę politykiem? – Nie tylko trochę, ale w całej rozciągłości! Ponieważ papież sprawuje wiele funkcji: jest głową Kościoła katolickiego, czyli liderem religijnym, ale jest także szefem, prezydentem Watykanu. I ta funkcja jest stricte polityczna. Watykan to jest państwo: małe, można powiedzieć symboliczne. Ale to państwo jest uznawane na arenie międzynarodowej, ma swoich przedstawicieli w ONZ, UNESCO i wielu innych organizacjach, podpisuje różnego rodzaju umowy międzynarodowe. Watykan prowadzi swoją politykę zagraniczną, ma też wiele instytucji, które są typowe dla organizmu państwowego – tłumaczy rozmówca Michaliny Szymborskiej. – W związku z tym, myśląc o papieżu czy papiestwie, nie można zapominać o tym, że Watykan jest państwem, że papież jest politykiem. I jeśli oceniamy wypowiedzi papieża, to trzeba zawsze o pamiętać, że papież z konieczności musi liczyć się ze słowami, gdyż wypowiada różne sądy ocenne, raz jako głowa kościoła, raz jako polityk będący szefem Watykanu – wskazuje.

– Już w 45 wypowiedziach publicznych papieża Franciszka po 24 lutego mamy potępienie wojny, agresji, mamy wsparcie dla cierpiącego narodu ukraińskiego. Natomiast rzeczywiście nie padają słowa konkretne, jeżeli chodzi o potępienie Rosji jako agresora i nie pada nazwisko prezydenta Putina. Ale taka jest tradycja Watykanu. Watykan w obecnym kształcie to są pakty laterańskie z 1929 roku i podkreślenie statusu państwa neutralnego. Czyli zachowanie bezstronności, jeśli chodzi o konflikty, także te o charakterze militarnym – wyjaśnia Trójkowy gość. – Papież Franciszek zachowuje się dokładnie tak, jak wszyscy papieże po roku 1929: Pius XI, Pius XII, Jan XXII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II i Benedykt XVI – dodaje.


Posłuchaj

1:54:46
Jaka jest rola Kościoła w społeczeństwie? (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, etyk)
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 0.04

pr

Polecane