Wokalny kunszt w ponadczasowych utworach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wokalny kunszt w ponadczasowych utworach
Jakub SkorupaFoto: Jakub Skorupa/promocja

W nagraniach zaprezentowanych tym razem w "Naszej tonacji" było nieco mniej tekstu niż zwykle, za to wykonujący je wokaliści to wielcy mistrzowie w swoim fachu. Usłyszeliśmy m.in. głos Urszuli Dudziak, grupy Novi Singers i zapomnianej dziś, choć niegdyś bardzo obiecującej, Renaty Lewandowskiej.

"Nasza tonacja" jest z założenia poświęcona muzyce tworzonej przez polskich artystów, choć czasem zakrada się do niej kuchennymi drzwiami jakiś gość z zagranicy. Tym razem był nim słynny amerykański wokalista Bobby McFerrin, który w 1985 roku zaśpiewał na Jazz Jamboree w Warszawie w duecie z nie mniej słynną Urszulą Dudziak. Ich wspólny utwór "Tico Tico", wykonany techniką scatu, zabrzmiał na rozpoczęcie audycji.

Novi i jeszcze nowsi – klasyka w samplach

W podobnej wokalnej ekwilibrystyce specjalizowali się członkowie zespołu Novi Singers. W pierwszej połowie lat 70. nagrali oni jedną z najważniejszych płyt w swoim dorobku, zatytułowaną "Five, Four, Three". Jej tytuł odnosił się zarówno do zróżnicowanych podziałów rytmicznych zastosowanych w poszczególnych utworach, jak i do topniejącego z czasem składu osobowego grupy, która z kwintetu skurczyła się do tria.

Album czekał na premierę kilka lat, na szczęście zawarta na nim muzyka nie zestarzała się, a nawet okazała się na tyle ponadczasowa, że przez wiele lat samplowali ją w swych utworach różni artyści, głównie z kręgów hiphopowych. Na przełomie wieków fragmenty tytułowej kompozycji wykorzystał wrocławski duet Skalpel, wplatając je w swoje krótkie dzieło muzyczne pt. "Not Too Bad".

Wokalna supernowa – płyta po 40 latach

Renata Lewandowska w latach 70. była uznawana za nadzieję polskiej piosenki. Wokalistka, inspirująca się dokonaniami takich artystek jak Janis Joplin czy Aretha Franklin, współpracowała m.in. z zespołami Bemibem, Alibabki czy wspomniani Novi Singers. W 1980 roku postanowiła jednak zakończyć karierę muzyczną, po czym wyjechała do Stanów i zajęła się czymś zupełnie innym.  

Dopiero 40 lat później ukazał się pierwszy długogrający album Lewandowskiej, zatytułowany "Dotyk". Znalazło się na nim dziewięć utworów, które zarejestrowano w latach 1974–1978 w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Trzy z nich usłyszeliśmy w tym wydaniu "Naszej tonacji".


Posłuchaj

48:54
Wokalny kunszt w ponadczasowych utworach (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. URSZULA DUDZIAK, BOBBY MCFERRIN – "Tico Tico"
 2. NOVI SINGERS – "Off Season"
 3. NOVI SINGERS – "Five, Four, Three"
 4. SKALPEL – "Not Too Bad"
 5. RENATA LEWANDOWSKA – "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko"
 6. RENATA LEWANDOWSKA – "Olbrzymi twój cień"
 7. RENATA LEWANDOWSKA – "Magia szos"
 8. JAKUB SKORUPA – "Joga"
 9. JAKUB SKORUPA – "Pociągi towarowe"

 

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Margański
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 12.08

kc

Polecane