Stare polskie syntezatory podbijają Londyn

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stare polskie syntezatory podbijają Londyn
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/hurricanehank

Stara polska elektronika powraca! I to nie z racji sentymentu, lecz jakości. Brytyjskie studia nagraniowe poszukują polskich syntezatorów. Ich pokaźna kolekcja jest w Gnieźnie. Do dawnej stolicy Polski zgłaszają się muzycy zainteresowani sprzętem, który ma unikalne brzmienie.

– Były dość prymitywne, ale prawie 40 lat temu to był szczyt marzeń – mówi Maciej Braciszewski, klawiszowiec, który korzysta dziś z najnowocześniejszego zachodniego sprzętu, z rozrzewnieniem wspominając swoje pierwsze instrumenty.

System kolejkowy

Jak mówi Wojciech Krawczyk, aby w PRL zdobyć instrument klawiszowy rodzimej produkcji, muzyk weselno-gastronomiczny musiał być gotowy na wyjątkowe poświęcenie. – Stałem w kolejkach i choć byłem siódmy czy ósmy, to nie udało mi się kupić – wspomina.

– Pod koniec lat 70. mój ojciec specjalnie pojechał do sklepu do Kalisza i czekał całą noc w kolejce, żeby kupić tzw. żaczki – dodaje organista Rafał Kaczmarek.

Pomocna gęś

Ale obecne młode pokolenie musi sobie zdać sprawę, że aby wówczas kupić tak deficytowy towar, nie wystarczały pieniądze. Warto było mieć znajomości. – Pani kierownik dostała ode mnie żywą gęś. Pierwsze organy, które kupiłem, kosztowały około dziesięciu pensji, był to model B11 – uśmiecha się Wojciech Krawczyk.

Londyn szaleje

Choć PRL rodzimych muzyków nie rozpieszczał, to okazuje się, że krajowy przemysł w latach 70. i 80. miał się czym pochwalić. Pokazuje to bogata kolekcja (siedemdziesiąt instrumentów) zgromadzona przez gnieźnianina Dawida Junga.

– Rarytasem unikalnym na skalę światową jest pierwszy Eltronic 109. Obecnie w Londynie ludzie po prostu szaleją na jego punkcie, to jednej z lepszych polskich syntezatorów. Jest kwintesencją całej tej technologii z lat 80. Polscy inżynierowie wspięli się wówczas na wyżyny, produkując sprzęt, który w czasie rzeczywistym mógł tworzyć własne brzmienie – podkreśla Dawid Jung, który latem w Gnieźnie planuje uruchomić muzeum instrumentów.

Posłuchaj

3:30
Klawiszowa moda. Peerelowskie syntezatory podbijają świat (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 Eltra Unitra Eltronic 109 Synthesizer Overview / midierror

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 8.14

mk

Polecane