Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"
Jerzy Trela podczas nagrania spektaklu Teatru Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR

Odejście Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego skłoniło nas do rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia o bieżącym życiu teatralnym, o ich rozumienie sztafety pokoleń, o roli mistrza/autorytetu w ich praktykach teatralnych. Gośćmi "Trójki pod księżycem" byli: Tomasz Domagała, krytyk teatralny oraz Beniamin Bukowski, wicedyrektor Teatru Starego w Krakowie.

Beniamin Bukowski miał szansę spotkać Jerzego Trelę pod koniec ubiegłego roku. Aktor gościnnie wystąpił w spektaklu Agnieszki Glińskiej pod tytułem "Trąbka do słuchania". Ze Starym Teatrem Jerzy Trela był najmocniej związany, krakowskiego aktora miasto ogłosiło niedawno honorowym obywatelem.

Jerzy Trela należał do "starej szkoły mistrzów", ale np. chętnie obcował z poezją współczesną. Ignacy Gogolewski był między innymi mistrzem w interpretowaniu poezji romantycznej.

Ignacy Gogolewski w dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, niemal 100 w Teatrze Telewizji oraz kilkadziesiąt ról filmowych Ignacy Gogolewski w dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, niemal 100 w Teatrze Telewizji oraz kilkadziesiąt ról filmowych

Tomasza Domagałę zapytaliśmy  o najważniejsze wydarzenia festiwalowe tej wiosny. Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu czy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, ale też o Festiwal Kontakt w Toruniu oraz Warszawskie Spotkania Teatralne.

Do najbliższych premier zaliczyliśmy spektakl "Maria Stuart" w Teatrze Narodowym w Warszawie. Naszym gościem była Wiktoria Gorodeckaja, która wystąpi w prawdopodobnie najtrudniejszej do tej pory roli w swoim aktorskim życiu - roli tytułowej w tym dramacie historycznym Friedricha Schillera.  


Wiktoria Gorodeckaja jako Maria Stuart (fot. Maciej Landsberg/mat. promocyjne) Wiktoria Gorodeckaja jako Maria Stuart (fot. Maciej Landsberg/mat. promocyjne)

Posłuchaj

1:54:10
Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem" (Trójka pod księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 0.05

mb

Polecane