Uczniowie wolontariusze: zderzenie z rzeczywistością [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczniowie wolontariusze: zderzenie z rzeczywistością [POSŁUCHAJ]
Młodzi wolontariusze pomagają uchodźcom z UkrainyFoto: Shutterstock.com/addkm

Kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W Polsce znalazło się dziesiątki tysięcy uchodźców. Od samego początku wojny Polacy ruszyli z pomocą. W wielu miastach w Polsce są miejsca, gdzie uchodźcy mogą dostać artykuły pierwszej potrzeby: żywność, środki higieniczne, odzież. 

Tak jest na przykład we Wrocławiu. W starej tramwajowej zajezdni, gdzie teraz mieści się Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń, działa teraz taki magazyn. Codziennie trafiają tu dary przynoszone przez mieszkańców Wrocławia, ale też firmy. Przychodzą także transporty z zagranicy. Dary trzeba posortować, przygotować i rozdać. Potrzebni są wolontariusze. A wśród nich jest wielu młodych ludzi. Przez prawie dwa miesiące przychodzili do Czasoprzestrzeni uczniowie X Liceum im. Stefanii Sempołowskiej, a kiedy oni kończyli już swój wolontariat, pojawili się uczniowie z XIV Liceum im. Polonii Belgijskiej. Pomoc wolontariuszy jest nie do przecenienia, a w czasie pracy nie obeszło się bez trudnych i wzruszających momentów.

– To było takie zderzenie z rzeczywistością: to, co widzieliśmy na mediach, teraz zobaczyliśmy na żywo – mówi jedna z uczennic wolontariuszek. – Stoimy przy tłumie ludzi, którzy czekają w kolejce po jedzenie albo podstawowe produkty. To jest przykre patrzeć na to, ale też czujemy, że zrobiliśmy coś dobrego. Że zamiast siedzieć i oglądać to w telewizji albo czytać o tym, robimy coś dla tych osób. Bardzo dużo jest dzieci i matek z dziećmi. I to najbardziej boli – dodaje jej koleżanka.

Dyrektor "Dziesiątki" Zofia Bentkowska-Sztonyk wspomina, jak spotkała jednego z uczniów, który dzień wcześniej był w pierwszej grupie wolontariuszy. Zobaczyła go na szkolnym korytarzu około godz. 10. Na pytanie, czemu nie jest na lekcji, odpowiedział, że zaspał. – Wie pani, przyszedłem do domu, położyłem się spać i przez cały czas w głowie miałem pakowanie tirów na front – mówił, odnosząc się do swoich problemów z zaśnięciem. To, co oni do tej pory widzieli w telewizji czy w internecie, teraz jest blisko nich. A ich pomoc jest wymierna. Działają, są sprawczy – to im pomaga radzić sobie z tą wojenną sytuacją – uważa dyrektor szkoły.

Przeczytaj także


– Była taka sytuacja, że cała klasa zebrała pluszaki swoje lub od rodzeństwa, wyprane oczywiście, i rozdawała je w kolejce, bo mamy przychodziły z dziećmi. Dziewczyny podchodziły do nich i dawały im pluszaki – opowiada kolejna wolontariuszka. – Dzieci na początku były nieufne, przestraszone, ale potem z ogromnym uśmiechem brały te pluszaki. Nawet wymieniały się między sobą, kiedy komuś się nie spodobał. I było dużo łez wśród ludzi w kolejce i wśród tych dzieci. I u nas – opisuje.


Posłuchaj

12:46
Bliżej życia (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł reportażu: Bliżej życia
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 18.42

pr

Polecane