Cała Polska śpiewa – konkurs pod skrzydłami NCK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cała Polska śpiewa – konkurs pod skrzydłami NCK
Czy Janusz Szrom znajdzie swego następcę w konkursie NCK?Foto: PAP / Tytus Żmijewski

Zaśpiewajmy.pl to szyld internetowego śpiewnika polskich przebojów i jednocześnie konkursu wokalnego organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Ta państwowa instytucja uczestniczy też aktywnie w promowaniu w naszym kraju twórczości artystów z Ukrainy.

Ukraińska formacja Kalush Orchestra, o której zrobiło się głośno na świecie po niedawnym zwycięstwie w konkursie Eurowizji, jest całkiem dobrze znana polskim fanom muzyki. Przyczynił się do tego m.in. ubiegłoroczny występ zespołu na Europejskim Stadionie Kultury, będącym jednym z elementów organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury festiwalu Wschód Kultury. Specyfiką rzeszowskiego koncertu od kilkunastu lat są duety polskich gwiazd z artystami z Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego Kalush Orchestra połączyła swe siły z Margaret. – Bardzo ciepłe i spontaniczne przyjęcie tego duetu świadczy o tym, że publiczność akceptuje taką formę przekazu, że to się podoba i że to porywa – mówiła w Trójce Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy NCK.

Posłuchaj

3:40
NCK wspiera ukraińskich artystów (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cała Polska śpiewa polskie piosenki

Pamiętając o artystach zza wschodniej granicy, NCK nie zapomina o rodakach. To właśnie do nich skierowany jest konkurs pod hasłem Zaśpiewajmy.pl. Jego bazą jest uruchomiony z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości darmowy internetowy śpiewnik. Zawiera on prawie 150 polskich przebojów, które powstały od 1918 roku aż do czasów współczesnych. W śpiewniku znaleźć można nie tylko teksty, nuty czy linie melodyczne utworów, ale także historie ich powstania.

Jak stwierdziła w "Trójce przed południem" Joanna Bancerowska, konkurs "ma kształtować gusty muzyczne i jednocześnie rozśpiewywać Polaków". Może w nim wziąć udział każdy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Należy wybrać jedną z piosenek ze śpiewnika zaśpiewajmy.pl, nagrać swą własną interpretację i przesłać na adres wskazany na internetowej stronie NCK. Nagrania oceni jury w składzie: Bogdan Hołownia, Kuba Stankiewicz, Janusz Szrom i Dorota Miśkiewicz. Jurorzy wezmą pod uwagę zarówno walory głosowe, jak i ogólną muzykalność czy indywidualność artystyczną uczestników.

Zwycięzcy konkursu mogą liczyć na nagrody finansowe oraz niematerialne: profesjonalną sesję w studiu nagrań oraz udział w warsztatach wokalnych w Chodzieży z wybitnymi wokalistami w roli trenerów. Zgłoszenia teoretycznie przyjmowane są do 19 czerwca, ale nie warto zwlekać, bo do konkursu zakwalifikuje się tylko 400 nagrań nadesłanych w pierwszej kolejności.


Posłuchaj

6:02
NCK rozśpiewuje Polaków (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy NCK)
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 10.37, 10.44

kc

Polecane