Maciej Małecki o cenach paliw w kraju: Polska nie jest wyspą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki przypomniał, że głównym czynnikiem wpływającym na ceny paliw obecnie jest rosyjska agresja na Ukrainę. –  Jesteśmy w UE, wśród państw, które mają połączone gospodarki. Cena paliw w Polsce jest wypadkową cen w Unii Europejskiej – podkreślił, zwracając uwagę, że przez ostatnie lata wiele z krajów Wspólnoty nie budowało swojej energetycznej niezależności od Rosji, a wręcz coraz silniej wiązało się z państwem rządzonym przez Władimira Putina. 

Polskie dążenia były odmienne. Nasz kraj wzmacniał dywersyfikację źródeł paliw energetycznych. Obecnie Polska ma infrastrukturę, aby wspierać inne państwa UE w pozyskiwaniu surowców niepochodzących z Rosji. – Potrzeby naszej gospodarki to jest 27 mln ropy rocznie, natomiast Naftoport w Zatoce Gdańskiej ma możliwości przeładunku blisko 40 mln ton – przypomina wiceminister. Jak podkreśla, polski rząd od początku konfliktu wprowadził rozwiązania chroniące polskich odbiorców przed wysokimi cenami paliw na tyle, na ile to możliwe. – To jest obniżanie podatków za paliwa, zerowy VAT. To są rozwiązania, które wprowadziliśmy. Natomiast ceny surowca, który kupuje się na rynkach międzynarodowych, wynikają z globalnej podaży i popytu. Co więcej, na ceny surowców wpływają takie notowania dolara i wysokie ceny gazu – wylicza gość "Trójkowego komentarza dnia". 

 Czytaj także: 

Maciej Małecki upatruje spadku cen surowców energetycznych w maksymalnie szybkim zakończeniu konfliktu na Ukrainie. – Polska droga ostrych sankcji wobec Rosji jest skuteczniejsza niż dziurawe jak szwajcarski ser sankcje części krajów UE. Twarde sankcje, które odcięłyby Rosję od zbytu surowców energetycznych, rosyjskie banki od systemu SWIFT, zabrałyby Putinowi pieniądze na prowadzenie wojny – podkreśla wiceminister. 

W audycji rozmawialiśmy także o konsolidacji polskiego rynku energetycznego – Orlenu i Lotosu - i udziale polskiego węgla w produkcji energii. 

Posłuchaj

10:57
Maciej Małecki o czynnikach pozwalających mieć nadzieję, na obniżkę cen surowców energetycznych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 18.10

gs

Polecane