Kolorowo, choć nie zawsze tak, jak byśmy chcieli

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Kolorowo, choć nie zawsze tak, jak byśmy chcieli
Piotr RubikFoto: Sony Music Polska/mat. prasowe

Najnowsza "Nasza tonacja" została przygotowana przez Radosława Okraskę i pulsowała kolorami, choć nie zawsze były one jasne i optymistyczne. Ale takie przecież jest życie, szczególnie w ostatnich czasach.

A że będzie kolorowo, choć może nie tak, jak byśmy chcieli, zapowiadało się już od pierwszego utworu "Nie potrzeba dziś nam". Za jakże malarskim pseudonimem wykonawcy – Rubens – ukrywa się gitarzysta i songwirter Piotr Rubik, który na co dzień gra w zespole Darii Zawiałow. A piosenka, stworzona jeszcze w czasach pandemicznego lockdownu, w związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie nabrała zupełnie nowego znaczenia. – Niestety, stało się tak, że jeden z pierwszych numerów, które skomponowałem i napisałem do niego tekst podczas pierwszych ostrych „lockdownów” w 2020 roku, dzisiaj o wiele mocniej oddaje moje odczucia odnośnie otaczającej nas rzeczywistości, niż wtedy kiedy komponowałem ten numer – pisze o tym artysta w mediach społecznościowych. – Obserwując to, co się dzieje na Ukrainie, moje serce krwawi. Modlę się i wysyłam dobrą energię w kierunku każdego brata i siostry z Ukrainy – dodaje.

Potem usłyszeliśmy swoiste muzyczne nawiązanie do filmowej trylogii "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego. Zaczęła Natalia Przybysz "Niebieskim", potem był Fotonovel i "Czerwony", a zakończyła Kapela ze Wsi Warszawa, twierdząc, że "Biel się nie smuci".

W programie zabrzmiała też klasyka polskiej muzyki elektronicznej, czyli "Ucieczka z tropiku" Marka Bilińskiego, który właśnie 17 maja obchodzi swoje urodziny. Tropiki, jaskrawe słońce, mocne kolory – w roku 1984, kiedy ten utwór był wielkim przebojem, mógł się właśnie z tym kojarzyć. A dziś?

Swoistym podsumowaniem, niestety niezbyt optymistycznym, tego muzyczno-kolorowego zestawu były natomiast, utrzymane w kolorze mrocznej sepii, "Piranie i wampiry". Tak Salvezza zakończyła "Naszą tonację".

Lista utworów

 1. RUBENS – Nie potrzeba dziś nam
 2. MISIA FURTAK – Energia
 3. NATALIA PRZYBYSZ – Niebieski
 4. FONOVEL – Czerwień
 5. KAPELA ZE WSI WARSZAWA – Biel się nie smuci
 6. MAREK BILIŃSKI – Ucieczka z tropiku
 7. VIENIO – Elektroniczna Cywilizacja 2013
 8. NARODOWA ORKIESTRA DĘTA, DAGADANA, ŁONA – Luksus
 9. PLANBE, SIR MICH – Kuloodporny
 10. SARCAST – Spadam
 11. SALVEZZA – Piranie i Wampiry

Marek Biliński – Ucieczka z tropiku/1984 audio HQ/YouTube Marek Biliński


Posłuchaj

48:35
Polska muzyka w wyborze Radosława Okraski (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 12.08

pr

Polecane